Zorluyorlar… Kartal ve Kadıköy’de sandık soruşturması

AKP’nin İstanbul seçimlerine dair itirazları bitmiyor. Bununla birlikte yeni itirazlara gerekçe oluşturacak şekilde sandık görevlileri hakkında soruşturma açtırıyor. Tüm bu süreç, seçimin iptalinin ‘uluslararası toplum’ da olumsuz tepki yaratmaması için hazırlık olabilir mi sorusunu akla getiriyor.

Kartal’da oy birleştirme tutanağını YSK sistemine girerken, Kadıköy’de ise sayım sırasında usulsüzlük yapıldığı iddiasıyla bazı sandık görevlileri hakkında savcılık soruşturması başlatıldı. Savcılık veri sandık görevlileri ve veri girişi yapan kişilerin kimlikleri ve oy sayım tutanaklarını istedi.

 İstanbul’un Kartal ve Kadıköy ilçelerinde bazı sandık görevlileri hakkında savcılık soruşturmaları açıldı.

Kartal’da oy birleştirme tutanağını YSK sistemine girerken usulsüzlük yaptıkları öne sürülen görevliler hakkında sandık başkanının şikayeti üzerine Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığı soruşturma başlattı. Kadıköy’de de AK Partili ilçe yönetiminin suç duyurusu üzerine, sayımda usulsüzlük iddiasıyla bazı sandık görevlileri hakkında soruşturma başlatıldığı öğrenildi.

İki ayrı soruşturma “Görevi kötüye kullanma” ve Seçim Kanunu’nun 164. maddesi kapsamında başlatıldı. Savcılık da bu iddialar üzerine ilçe seçim kurulu başkanlıklarından sandık görevlileri ve veri girişi yapan kişilerin kimlikleri ile oy sayım tutanaklarını istedi.