Yargıtay onadı, Ethem Sarısülük’ün katili 15 Bin TL’ye kurtuldu

Gezi Direnişi sırasında polis Ahmet Şahbaz tarafından başından vurularak öldürülen Ethem Sarısülük davasında son karar verildi. Yargıtay 15 Bin 200 TL’lik cezayı onadı.

Ethem Sarısülük, 1 Haziran 2013 tarihinde Kızılay’da düzenlenen eylem sırasında polis Ahmet Şahbaz’ın silahından çıkan kurşun ile öldürüldü. Ankara Emniyeti tarafından saklanan ve açıkça korunan Şahbaz, 24 Haziran 2013’te adliyeye polis ordusu eşliğinde getirilerek ifade verdi ve sonunda meşru müdafaa gerekçesiyle serbest bırakıldı.

Duruşmaya ‘gizli tanık’ olarak getirildi
Ankara 6. Ağır Ceza Mahkemesi’nde başlayan dava sürecinde de emniyet Şahbaz’ı korumaya devam etti. Şahbaz, duruşmaya peruk, takma bıyık ve gözlük takarak “gizli” sanık gibi gelirken, mahkeme buna göz yumdu. 7 Temmuz 2014’te tutuklanan Şahbaz, 3 Eylül 2015’te tahliye edildi. Mahkeme, dava sonunda Şahbaz’a 7 yıl 9 ay 10 gün hapis cezası verdi. Ancak Yargıtay kararı usulü eksiklikler gerekçesiyle bozdu. 6. Ağır Ceza Mahkemesi, adli tatildeyken nöbetçi heyet tarafından dosya güvenlik gerekçesiyle Aksaray’a gönderildi.

‘Güvenlik’ bahanesi işe yaradı: Mahkeme 15 bin 200 TL ile Şahbaz’ı kurtardı

Cumhuriyet’ten Alican Uludağ’ın haberine göre, Aksaray 1. Ağır Ceza Mahkemesi, sanığı hiçbir duruşmaya getirtmedi. Bu duruşma sonunda Şahbaz’a “taksirle ölüme neden olmak suçundan 10 bin 100 TL adli para cezası verildi. Yargıtay 1. Ceza Dairesi, cezayı az bularak kararı bozdu. Aynı mahkeme, cezayı 15 bin 200 TL’ye çıkardı. Sarısülük ailesinin avukatı Murat Yılmaz, cezanın az olduğu gerekçesiyle karara bir kez daha itiraz etti. Ancak Yargıtay 1. Ceza Dairesi, kararın hukuka uygun olduğu gerekçesiyle cezayı onadı. Böylece Sarısülük davasındaki karar kesinleşti.

Avukat Murat Yılmaz, “Protesto hakkını kullanan bir insanın silah kullanan kolluk gücü tarafından öldürülmesinin cezası 15 bin TL. Bu tamamen cezasızlık politikasıdır” dedi. Yılmaz konuşmasının devamında bu davanın 15 Bin TL ile kapatılamayacağını vurgulayarak, kararı Anayasa Mahkemesi ve AİHM’ye taşıyacaklarını belirtti.