Wikileaks’in kurucusu Julian Assange tutuklandı

WikiLeaks kurucusu Assange, 6 yıldır sığınma talebiyle bulunduğu Ekvador Büyükelçiliği binasında İngiliz polisi tarafından gözaltına alındı.

Gözaltı işlemi İngiltere – Ekvador anlaşması kapsamında gerçekleştirildi. WikiLeaks gözaltını ‘uluslararası hukukun çiğnenmesi’ olarak tanımladı, İngiltere ise ‘işbirliğinden ötürü’ Ekvador’a teşekkür etti.

WikiLeaks kurucusu Assange, 6 yıldır sığınma talebiyle bulunduğu Ekvador Büyükelçiliği binasında İngiliz polisi tarafından gözaltına alındı. Gözaltı işlemi İngiltere – Ekvador anlaşması kapsamında gerçekleştirildi. WikiLeaks gözaltını ‘uluslararası hukukun çiğnenmesi’ olarak tanımladı, İngiltere ise ‘işbirliğinden ötürü’ Ekvador’a teşekkür etti.

İngiliz polisi tarafından yapılan açıklamaya göre, Ekvador’un verdiği sığınma hakkını geri çekmesinin ardından Assange’ın Ekvador Büyükelçiliği’nde gözaltına alınarak Londra Polis Merkezi’ne götürüldüğü belirtildi.

Yapılan açıklamada, “47 yaşındaki Julian Assange, Metropolitan Polis Servisi (MPS) yetkililerince Ekvador Büyükelçiliği’nde bugün gözaltına alındı. Assange, Westminster Magistrates’ Mahkemesi’ne çıkarılana kadar Londre Polis Merkezi’nde gözaltında tutulacak” ifadeleri kullanıldı.

ABD tarafından ABD gizli belgelerine ulaşmak için eski ABD ordusu mensubu Chelsela Manning’den yardım almakla suçlanan Assange, İngiltere’de çıkarıldığı mahkemece tutuklandı. ABD’de yargılanacak Assange suçlu bulunursa, 5 yıla kadar cezaevinde kalabilir.

ASSANGE: İNGİLTERE DİRENMELİ

Assange’ın gözaltına alınırken “İngiltere, (ABD Başkanı Donald) Trump yönetiminin bu girişimine direnmeli” diye bağırdığı duyuldu.

EKVADOR: ASSANGE VATANDAŞLIKTAN ÇIKARILDI

Ekvador Dışişleri Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada ise, Assange’ın ülke vatandaşlığından çıkarıldığı ilan edildi.

Assange’a talebi üzerine Aralık 2017’de Ekvador vatandaşlığı verilmişti.

EKVADOR DEVLET BAŞKANI MORENO’DAN AÇIKLAMA

Assange’ın Londra’da Ekvador Büyükelçiliği’nde gözaltına alınması sonrası Twitter hesabından açıklama yapan Ekvador Devlet Başkanı Lenin Moreno, İngiltere’den Julian Assange’ı işkence ve idam cezası olan bir ülkeye iade etmeme garantisi aldığını açıkladı.

Moreno bu konuda İngiliz hükümetinden yazılı garanti aldıklarını da belirtti.

KREMLİN’DEN ASSANGE AÇIKLAMASI

Assange’ın İngiliz polisi tarafından gözaltına alınması sonrası bir açıklama da Kremlin’den geldi. Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in Kremlin sözcüsü Dimitriy Peskov, Assange’ın haklarının çiğnenmemesini umduklarını söyledi.

SNOWDEN’DAN ASSANGE’A DESTEK

Eski CIA ve NSA çalışanı ABD’li ifşacı Edward Snowden ise Assange’ın büyükelçilikten çıkarılma anının videosunu sosyal medya hesabından paylaşarak “gazetecilik için karanlık bir an” yorumunda bulundu.

2012’DEN BERİ EKVADOR KONSOLOSLUĞUNDA YAŞIYORDU

ABD Dışişleri Bakanlığı’nın çok sayıda yazışmasını internet sitesi aracılığıyla kamuoyuna duyuran ve tartışmalara neden olan Assange, 2012’den beri Londra’nın Knightsbridge semtindeki Ekvador Büyükelçiliği’nin bir odasında yaşıyordu.

SSANGE NEYLE SUÇLANIYOR?

İngiliz mahkemesi, Assange’ın 2010’da iki kadına tecavüzle suçlandığı İsveç’e iadesine karar vermişti.

Assange, hakkındaki iade kararının ardından Haziran 2012’de İsveç’e iadesi halinde ABD’ye gönderilme riski bulunduğu için Ekvador’un Londra Büyükelçiliğine sığınmıştı.

İsveç mahkemesi 2017’de Assange hakkındaki davaları düşürmüştü. Ekvador ise Assange’ın siyasi iltica başvurusunu kabul etmiş ve vatandaşlık vermişti.

EKVADOR İNTERNETİNİ KESMİŞTİ

Ekvador hükümeti tarafından Mart 2018’de yapılan açıklamada, sosyal medyadan gönderdiği mesajlarla ülkenin uluslararası ilişkilerini tehlikeye attığı için Assange’ın internet erişiminin kesildiği bildirilmişti.