‘Washington, Venezuela’ya karşı askeri müdahaleyi ciddi olarak düşünüyor’

Trump yönetiminden üst düzey bir yetkili, gazetecilere verdiği demeçte Venezuela’ya karşı askeri müdahaleyi ciddi olarak göz önünde bulundurduklarını berlitti.

ABD Başkanı Donald Trump yönetiminden üst düzey bir yetkili, Venezuela’da yaşanan gelişmeler karşısında askeri müdahaleyi ciddi olarak göz önünde bulundurduklarını söyledi.

Yetkili, gazetecilere yaptığı açıklamada, “Doğrusu, Başkan Trump’ın söylediği askeri bir seçenek de masada ve masada kalmaya devam ediyor” dedi.

“Açıkçası bu çok ciddi bir opsiyon” diyen yetkili, yönetimin askeri seçeneği ciddi olarak düşündüğünü dile getirdi.

Ayrıca yetkili, Venezuela devlet petrol şirketi PDVSA’ya bağlı gemilere ve şirketlere uygulanan son yaptırımların Ulusal Meclis’in talebi üzerine uygulandığını ifade etti.

Ulusal Meclis’in başkanlığını ise ABD tarafından Venezuela’nın ‘geçici başkanı’ ilan edilen Juan Guaido yürütüyor.

ABD Başkan Yardımcısı Mike Pence, geçen gün PDVSA’nın sahibi olduğu ve işlettiği 34 gemiye ve Venezuela petrolünü Küba’ya transfer eden iki şirkete yaptırım uyguladıklarını açıklamıştı.

ABD, Venezuela’da hükümetin önemli gelir kaynaklarından biri olan PDVSA’ya geçtiğimiz ocak ayında da yaptırımlar getirmişti.

ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo da, Rus askerlerinin Venezuela’daki varlığına yanıt vermeye hazır olduklarını belirtmişti

Pompeo, NATO dışişleri bakanları görüşmesinin ardından düzenlenen basın toplantısında, görüşmede Rus askerlerin Venezuela’daki varlığını da gündeme getirdiklerini ve Rus askerlerin Venezuela’dan ayrılması gerektiğini tekrarladıklarını söylemşti.

Pompeo, “Biz bunu, Rusya’nın dünya genelindeki diğer çabaları bağlamında konuştuk. Ukrayna, Suriye ve Venezüella’daki kötü niyetli faaliyetini, Azak Denizi’nde yaptıklarını görüştük. Her olayda, kolektif bir yanıt vermek için elimizden gelen her şeyi yapıyoruz. Venezüella için ABD ve verilecek yanıtı hazır” ifadelerini kullanmıştı.