Türkiye’de tek, Orta Doğu’da en büyüktü: Eti Gümüş de kapısına kilit vurdu

Geçtiğimiz günlerde, 950 işçinin tazminatları ve üç aylık maaşları ödenmeden işten atılması ile gündeme gelen Eti Gümüş kapatıldı.

Türkiye’nin tek, Orta Doğu’nun en büyük gümüş fabrikası Kütahya’daki Eti-Gümüş Fabrikası üretimini durdurdu. Türkiye’nin ve Kütahya’nın can damarı olan Eti Gümüş Fabrikası, özelleştikten 15 yıl sonra kapısına kilit vurdu.

Kütahya Eti Gümüş, 1987’de kuruldu. 2004’te 41 milyon 200 bin dolara özelleştirildi. O dönem kasasındaki para 20 milyon dolar olan kurumda, özelleştirildikten 15 yıl sonra gümüş üretimi durdu. 950 işçinin de 3 aylık alacakları da dahil, tazminatlarını bile alamadan işten çıkarıldıkları bildirildi.

‘Aynı akıbeti tank palet fabrikası bekliyor’

CHP Kütahya Milletvekili Ali Fazıl Kasap, “AKP, özelleştirmelerle Türkiye’nin en köklü kurumlarını yıkıma uğrattı. Kütahya’da özelleşmeyen tek bir kurum bile kalmadı. Eti Gümüş de bundan nasibini aldı. Gelinen noktada binlerce işçi mağdur, Türkiye ekonomisi zorda! Şimdi aynı akıbeti Tank ve Palet Fabrikası bekliyor” dedi.

Maaşlarını bile alamadılar

Eti Gümüş işçileri, maaşlarını alamadıkları için bir süredir eylem yapıyordu. Kapanma sonrası işçilerin alacaklarının ödenmediği belirtildi.

Yarattığı çevre felaketleri ile de gündeme geliyordu

Sahiplerinin daha fazla kar hırsı ile alınması gereken önlemleri almayan şirket,  bu nedenle atık depolama barajında yaşanan taşma ve yıkılma tehlikesi ile de gündeme geliyordu. Bu nedenle, köylülerinin ve demokratik kitle örgütlerinin protesto eylemleri ile karşılaşıyordu.

Kaynak: Artı Gerçek