Sudan Cumhurbaşkanı Ömer El Beşir’in uçakla ülkeden kaçtığı iddia edildi

30 yıldır iktidarda olan Sudan Cumhurbaşkanı Ömer El Beşir’in Bedir havayollarına ait bir uçakla ülkeden kaçtığı iddia edildi.

Ülkede ekonomik talepler ve 30 yıldır iktidarda olan cumhurbaşkanının istifası için eylemler sürerken 5 kişinin öldürülmesinin ardından meslek örgütleri genel grev çağrısı yapmıştı.

Sudan’da 30 yıldır iktidarda bulunan Cumhurbaşkanı Ömer El Beşir’in istifası ve ekonomik sorunlarının çözümü için 19 Aralık 2018’den bu yana süren sokak eylemleri devam ediyor.

Dün ilk defa Hartum’da Başkanlık binası yakınındaki Genel Kurmay Başkanlığı’na ulaşan eylemciler burada oturma eylemi yaptı.

Dünkü eylemler sırasında polisin saldırısı ve ateş açması sonucu toplam 5 eylemcinin yaşamını yitirdiği açıklanırken Sudan Meslek Odaları (SPA) ise yönetim geçici sivil bir hükümete devredilinceye kadar genel grev ilan ettiklerini açıkladı.

Grevin yargı, mühendislik, tarım, veterinerlik, eğitim ve taşıma gibi özel ve kamudaki meslek gruplarını kapsadığı vurgulandı. Açıklamada ayrıca başkentteki oturma eyleminin süreceği belirtilerek kimsenin buradan ayrılmaması istendi.

1989’dan beri iktidarda olan ve en az 2020’ye kadar istifa etmeyeceğini ilan eden Ömer El Beşir, 22 Şubat’ta 1 yıllık OHAL ilan ederek eylemleri yasaklamıştı. Sonrasında parlamentoda bu süre 6 aya indirildi ve yasa Ağustos ayına kadar yürürlükte olacak.