Sudan Askeri Geçiş Konseyi: Göstericilere müdahalede hata yaptık

Sudan Doktorlar Birliği’nin verdiği bilgiye göre 3 Haziran’daki asker saldırısında 120 kişi yaşamını yitirmişti.

Sudan’da Askeri Geçiş Konseyi Sözcüsü Şemseddin Kabaşi, geçtiğimiz hafta Hartum’da protestoculara yönelik müdahalede “hata” yapıldığını kabul etti. Olaylarda en az 120  kişinin yaşamını yitirdiği iddia ediliyor.

Başkent Hartum’da dün akşam gazetecilerin sorularını yanıtlayan Askeri Geçiş Konseyi Sözcüsü Şemseddin Kabaşi, kentte geçen hafta yaşanan olayların nasıl geliştiğine ilişkin bilgi verdi. Konsey binası önünde eylem yapan göstericilerin dağıtılması için subaylardan bir plan talep edildiğini belirten Kabaşi, bu planın da hayata geçirildiğini kaydetti. “Bazı hatalar yapıldığı için çok üzgünüz” diyen Kabaşi, yaşanan şiddete ilişkin yapılan incelemelerin sonucunun cumartesi günü açıklanacağını söyledi.

Hartum’da geçen pazartesi günü sivil hükümet kurulması talebiyle oturma eylemi yapan göstericilere yönelik müdahale ve sonrasındaki çatışmalarda muhalefete yakın Sudan Doktorlar Birliği’nin (CCSD) verdiği bilgiye göre 120 kişi yaşamını yitirmişti. Sağlık Bakanlığı ise olaylar sonucu 61 kişinin öldüğünü ifade ediyor.

Deutsche Welle’deki habere göre, ülkede yaşanan şiddet uluslararası düzeyde tepkilere yol açmıştı. Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi de ülkedeki şiddeti kınayarak, taraflara uzlaşma çağrısı yapmıştı.

Hükümet belirsizliği sürüyor

Sudan’da geçici bir hükümetin nasıl kurulacağı ise belirsizliğini koruyor. Askeri Geçiş Konseyi üyelerinden Salih Abdül Halik, BBC Arapça servisine yaptığı açıklamada, geçici hükümetin yönetimini ordunun üstlenmesi gerektiğini vurguladı. Askeri rejimin bu talebi muhalefet tarafından kabul edilmiyor. Çarşamba günü ülkedeki genel greve son veren muhalefet, yeni bir hükümetin kurulacağının sinyalini vermişti. Muhalefet Ömer el Beşir’in devrilmesinin ardından ülkede seçimler yapılıncaya kadar kurulacak geçiş hükümetinin sivillerin kontrolünde olması talebinde ısrar ediyor. Afrika Birliği daha önce, ülkede sivil bir geçiş hükümeti kurulana kadar Sudan’ın üyeliğini askıya almıştı.