Sarı Yelekliler 21. hafta’da başkent Paris ve birçok kentte sokaklara çıktı

Fransa’da yasaklamaya rağmen Sarı Yelekliler 21. Hafta eylemleri için başkent Paris başta olmak üzere birçok kentte yine sokaklara çıktı.

Ağır vergilere, zamlara ve hayat pahalılığına karşı sosyal devlet ve sosyal adalet talebiyle 17 Kasım’da eyleme başlayan Sarı Yelekliler eylemlerinin 21. haftasında Fransa’nın bir çok kentinde her Cumartesi olduğu gibi yeniden sokaklara çıkarak kitlesel eylemler gerçekleştirdi. Dün polis ablukasında gerçekleşen eylemlerde polis provokasyonu ve saldırıları ile devlet terörü ön plana çıktı.

Paris’te iki eylem gerçekleşti. Birinci eylem Montparnasse Meydanı’ndan başlayıp 9 kilometrelik bir yürüyüşle La Vilette’de son buldu. İkinci eylem için ise Republique Meydanı’nda toplanıldı. Kortej saat 13.00’te yürüyüşe geçti. 15 kilometrelik parkurdan oluşan yürüyüş güzergahı üzerinden bankaların ve çokuluslu şirketlerin plazalarının bulunduğu Arche de La Defense’a yürüdü. Yoğun polis ablukasında gerçekleşen yürüyüşte Paris çevreyolu Porte de Champeret üzerinde gaz bombaları ile kitleye polis saldırısı gerçekleşti. Kitlenin kararlı tutumu karşısında polis geri çekilmek zorunda kaldı.
Yürüyüş boyunca Sarı Yelekliler’in şarkısı “On est là même si Macron ne le veut pas on est là, pour l’honneur des travailleurs et pour un monde meilleur, on est là” “Macron burada olmamızı istemese de, emekçilerin onuru ve daha iyi bir dünya için buradayız!” coşkuyla söylenerek Macron ve hükümetine yönelik öfke dile getirildi.

Yer yer kitle “Revolution!/Devrim!” diye haykırdı. Kitle eylemin bitiş noktası La Defanse’a vardığında polis kitleyi çembere alarak yüzleri kapalı ve maskeli olanlara yönelik gözaltılar gerçekleştirdi. Eylem alanını terk edenlerin büyük bölümünün metro ve banliyö tren istasyonunda üst ve çantaları arandı. Paris genelinde 14 bin 900 kişinin arandığı açıklandı.
Sarı Yelekliler, yaptıkları açıklamada hükümetin krizden kurtulmak için gündeme getirdiği sahte “Grande Debat – Büyük Ulusal Tartışma” yalanlarına ve çözüm olarak sunduğu kırıntılarına kanmayacakları belirtilerek 5. Cumhuriyet sisteminin kurumlarıyla eskidiği, kadınıyla erkeğiyle zafer çığlıkları atana kadar eylemlerin süreceğini açıkladı.

Eylemler birçok kentte sürdü
Paris’in yanısıra Rouen, Nantes, Bordaux, Toulouse, Dijon, Rennes, Lilles, Montpelliers, Lyon gibi birçok yerde de eylemler gerçekleştirildi. Fransa-Almanya, Fransa-İspanya ulaşımını sağlayan otoyolların sınır kesimlerinde blokaj eylemleri gerçekleştirilerek yolların belirli süre trafiğe kapatıldığı açıklandı.

21. hafta eylemlerine içişleri bakanlığı katılımın Fransa genelinde 22 bin 300 olduğunu açıklarken polis sendikası ise 110 bin olarak açıkladı.