Raul Castro, Küba’nın yeni anayasasını yürürlüğe koydu

  1. Tıpkı 1976’da ilk parti sekreteriyken olduğu gibi, bugün de Raul Castro Ruz,yeni anayasayi yürürlüğe koyma onuruna sahip oldu.

Yeni Anayasa ile ilgili konuşan Raul Castro: ” Bu anayasa tam da 150 yıl önce Guaimaro’da yürürlüğe giren ilk devrimci anayasanın devamı; devrimin geri dönülmezliğinin ve sosyalizmin garantisidir. ” dedi.

Sosyalist Küba’da, bugün itibariyle 1976 yılından beri kullanılmakta olan Anayasa, yerini, 24 Şubat’ta yapılan referandumda kabul edilen yeni Anayasa’ya bıraktı.

Küba’nın ulusal meclisi olan Halk İktidarı Ulusal Meclisi, bugün yaptığı olağanüstü oturumda Anayasa’yı yürürlüğe soktu.

Küba Devlet Başkanı Miguel Díaz-Canel, konuyla ilgili açıklamasında, yeni Anayasa’nın devrimin sosyalist yönelimini bir kez daha onayladığını ve devletin, hükümetin, kurumların ve tüm halkın emeklerinin, toplumun daha da iyileştirilmesi doğrultusunda birleştirilmesini sağlayacağını belirtti.

Yeni Anayasa, 2018 yılının Ağustos ve Kasım ayları arasında, yaklaşık üç aylık bir dönem boyunca tüm Kübalıların tartışmasına açılmış, dile getirilen yüz binlerce görüş ve önerinin sonucunda ortaya çıkan metin, 24 Şubat 2019’da referanduma götürülmüştü.

Referandumda yeni Anayasa, yüzde 86.9’luk “evet” oyuyla kabul edilmişti.