Rabia Naz’ın öldürülmesinde HSK inceleme kararı verdi

Hakimler ve Savcılar Kurulu Giresun’da hayatını kaybeden Rabia Naz Vatan’ın ölümüne ilişkin “müfettiş incelemesi” başlattı. HSK yaptığı açıklamada inceleme talebinin baba Şaban Vatan’dan geldiğini aktardı.

Rabia Naz Vatan’ın ölümünün üzerinden tam bir yıl geçti. Geçen yıl 12 Nisan’da 11 yaşındaki küçük kız ağır yaralı olarak kaldırıldığı hastanede hayatını kaybetmişti. Olay önce intihar olarak değerlendirilmişti. Baba Vatan Şaban yaptığı araştırmalar sonucu olayın intihar olduğu iddiasına şüphe düşürücü kanıtlar bulduğunu öne sürüyor.

Soruşturma talebi babadan geldi

11 yaşındaki Rabia Naz Vatan’ın 12 Nisan 2018’de hayatını kaybettiği olayla ilgili baba Vatan’ın başvurusu, Kurul gündeminde öne çekilerek öncelikli ele alındı.

Kurulun dün yaptığı toplantıda görüşülen başvuruyla ilgili inceleme izni verildiği öğrenildi. Buna göre, HSK müfettişleri, süreci denetleyecek ve baba Vatan’ın etkin soruşturma konusundaki iddialarını araştıracak.

Daha önce mülkiye müfettişleri tarafından Giresun’un Eynesil ilçesinde de inceleme başlatılmıştı.

Adalet Bakanı’ndan ‘HSK başkanı’ olarak açıklama

Adalet Bakanı Abdulhamit Gül, Rabia Naz Vatan’ın ölümüne ve HSK’nin müfettiş incelemesi kararına yönelik açıklama yaptı.

HSK Başkanı olarak baba Şaban Vatan’ın başvurusunun öncelikli olarak görüşülmesi talimatını verdiğini aktaran Gül, başvuruyu öne alarak görüşen HSK’nin, müfettiş incelemesine karar verdiğini hatırlattı.

Adalet Bakanı Gül, şunları kaydetti:

“Sürecin şeffaf biçimde ilerlemesi ve tüm soruların cevabını bulması yegane amacımızdır. Süreci başından beri dikkatle takip ediyorum. Bir baba ve Adalet Bakanı olarak, Şaban Vatan’ın acısını anlıyor, adalet arayışını derin bir saygıyla karşılıyorum. Temennim, soruşturma sonucunda maşeri vicdanı tatmin edecek adil bir neticeye varılmasıdır. Rabia Naz kızımızı rahmetle anıyor, acılı ailesine sabırlar diliyorum. Gerçek neyse onu bilmek, öğrenmek isteyen ailenin yanındayız.”

Adalet Bakanı ve HSK’nın devreye girmiş olması olumlu gibi gözükse de, HSK müfettişlerinin vereceği karar ile en üst düzeyden örtbas girişimi olabilir mi sorusu akla geliyor…