Rabia Naz için verilen araştırma önergesi AKP-MHP oylarıyla reddedildi

HDP grubunun TBMM Genel Kurulu’nda 11 yaşındaki Rabia Naz Vatan’ın şüpheli ölümünün araştırılması için verdiği araştırma önergesi AKP ve MHP oylarıyla reddedildi

Halkların Demokratik Partisi (HDP) grubunun Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) Genel Kurulu’nda 11 yaşındaki Rabia Naz Vatan’ın şüpheli ölümünün araştırılması için verdiği araştırma önergesi AKP ve MHP oylarıyla reddedildi.

Önergenin AKP ve MHP oylarıyla reddedildiğini Twitter’dan duyuran HDP Grup Başkanvekili Fatma Kurtulan, “Rabia Naz’ın ölümü bir kazaysa da ortaya çıksın, bir cinayetse de ortaya çıksın, sorumlular korunmasın” dedi.

HDP Ankara Milletvekili Filiz Kerestecioğlu imzasıyla verilen araştırma önergesinde Rabia Naz’ın şüpheli ölümü ve diğer çocuk ölümleriyle ilgili soruşturma ve kovuşturma aşamasındaki usulsüzlüklere ve cezasızlığa karşı alınması gereken önlemlerin belirlenmesi amacıyla Mecliste bir araştırma komisyonu kurulması önerilmişti.

Kızının ölümünün aydınlatılması için adalet mücadelesi veren Şaban Vatan’ın bu süreçte gözaltına alınmasının Rabia Naz’ın ölümünün siyasi erk sahipleri tarafından karartıldığı iddialarını güçlendirdiğini ifade eden Kerestecioğlu, “Daha önce de farklı dönemlerde siyasetçilerin, güç ve mevki sahibi kişilerin ve yakınlarının karıştığı trafik kazalarının ve cinayetlerin üzerinin örtüldüğüne ilişkin kuvvetli iddialar göz önüne alındığında, 11 yaşındaki bir çocuğun şüpheli ölümünün etkin şekilde soruşturulmaması, adalete karşı güvensizliği pekiştirmektedir” demişti.

Ne olmuştu?

Giresun’un Eynesil ilçesinde 13 Nisan 2018’de evinin önünde yaralı bulunup kaldırıldığı hastanede yaşamını yitiren 11 yaşındaki Rabia Naz Vatan’ın ölümünün “intihar” ya da “yüksek yerden düşme” olduğu öne sürülmüştü. Baba Şaban Vatan ise kızına araba çarptığını ancak AKP Giresun Milletvekili Nurettin Canikli’nin devreye girmesiyle olayın üstünün kapatıldığını iddia etmişti.