Pompeo: Venezuela’daki Rus varlığı açık bir provokasyon

ABD Dışişleri Bakanı Pompeo, Rusya ve Çin’in Maduro’yu destekleyerek Venezuela’nın yıkılmasına yardım ettiğini öne sürdü. Ayrıca Pompeo, Rus birliklerinin ülkedeki varlığını ‘açık bir provokasyon’ olarak nitelendirdi.

ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo, Şili’nin başkenti Santiago’da açıklamalarda bulundu. Açıklamasında, “Çin ve diğerleri, Venezuela’nın içişlerine müdahale etmeme çağrısında ikiyüzlü davranıyorlar” diyen Pompeo, “Kendi finansal müdahaleleri, ülkenin yok edilmesine yardımcı oldu” ifadelerini kullandı.

Pompeo, şöyle devam etti:

“Çin, ABD’nin önemli bir ekonomik ortağıdır. Ancak sorun, Çin’in Latin Amerika gibi yerlerde iş yaptığı zaman sık sık ekonomik kan dolaşımına korozif sermaye enjekte etmesi, yolsuzluğa hayat vermesi ve iyi yönetişimi aşındırmasıdır.”

Rusya’nın Nikaraugu’ya desteği

​Diğer yandan Rusya’nın Venezüella ve Nikaragua’yla işbirliğine tepki gösteren Pompeo, Rusya’nın Caracas’ta polis eğitimine yaptığı yatırımlar ve Nikaragua’nın başkenti Managua’ya bir uydu istasyonu kurmasına ilişkin, “En hafif deyimiyle, iyi değil” yorumunu yaptı.

“Rusya’nın Küba ve Nikaragua’daki otoriter liderlerle uzun zamandır bağları var. Silah satıyor ve buralarda propaganda yayıyor” ifadelerini kullanan Pompeo, “Rusya’nın zaten istikrarsız bir durumu bu şekilde tırmandırmasına seyirci kalamayız” diye konuştu.

​ABD en son Venezuela’da devlet petrol şirketi PDVSA’nın sahip olduğu ya da işlettiği 34 gemi ve Küba’ya ham petrol taşımacılığı yapan iki şirkete yaptırım kararı almıştı. Daha öncesinde de Venezuela Ulusal Kalkınma Bankası’na ve bankaya ait varlıklara yaptırım uygulama kararı alınmıştı.