Olağanüstü toplanan YSK, İstanbul’un 7 ilçesinde oyların yeniden sayımını durduran tedbir kararını kaldırdı

Yüksek Seçim Kurulu, İstanbul İl Seçim Kurulu’nun 7 ilçede oy sayımının durdurması kararının ardından olağanüstü toplandı. Söz konusu 7 sandık için İl Seçim Kurulu’nun aldığı tedbir kararı kaldırıldı. Henüz yeniden sayımına başlanmamış ve itirazların devam ettiği sandıklarla ilgili ise ‘kararı İl Seçim Kurulu versin’ sonucu çıktı.

Yüksek Seçim Kurulu (YSK), İstanbul’da 7 ilçede oy sayımının durdurulmasını görüşmek üzere olağanüstü toplandı. YSK Başkanı Sadi Güven başkanlığındaki olağanüstü toplantıya siyasi parti temsilcileri de katıldı. İstanbul’da geçersiz oyların yeniden sayılması için AKP’nin yaptığı başvuru sonrası, CHP’den itiraz gelmiş ve sayım durdurulmuştu.

CHP, yetkili kurullar tarafından karar alınmadan yeniden sayım işlemlerine başlanmasına itiraz etmiş ve İl Seçim Kurulu da bu gerekçe ile 7 ilçede ‘tedbiren durdurma kararı’ vermişti.

Bu karar ile Şile, Bayrampaşa, Ataşehir, Ümraniye, Beykoz, Fatih ve Gaziosmanpaşa ilçelerinde başlatılan yeniden sayım işlemine son verilmişti.

Yaklaşık 1.5 saat süren toplantı saat 02.20 sularında sona erdi. İstanbul İl Seçim Kurulu’nun aldığı tedbir kararı kaldırıldı. Sandıkların yeniden sayımına başlanmış olan 7 ilçe için ‘sayıma devam edilsin’ kararı çıkan toplantıdan, henüz yeniden sayımına başlanmamış ve itirazların devam ettiği sandıklarla ilgili ‘kararı İl Seçim Kurulu versin’ sonucu çıktı.