Libya’da Ulusal Mutabakat Hükümeti saldırıya geçti… ABD askerlerini Libya’dan çekti

Libya’da Ulusal Mutabakat Hükümeti (UMH) birlikleri, başkent Trablus’u ele geçirmek için perşembe günü saldırı başlatan General Halife Hafter’e bağlı güçlere karşı operasyon başlattı.

UMH’ye bağlı birliklerin Sözcüsü Muhammed Kanunu, Trablus’ta yaptığı basın açıklamasında, Hafter’e bağlı güçlere karşı UMH güçlerinin operasyon başlattığını belirtti.

Kanunu, “Burkan al-Gadab (Öfke Volkanı)” adını verdikleri operasyonun yasa dışı biçimde saldırganlar tarafından ele geçirilen bölgelerin temizlenmesini amaçladığını ifade etti.

Hafter güçlerinin “meşruiyeti bozmak için başarısız bir darbe girişiminde” bulunduklarını söyleyen Kanunu, UMH güçlerinin Trablus’u ve tüm şehirleri koruma yeteneğine sahip olduğunu vurguladı.

Hafter güçlerinden çok sayıda kişinin esir alındığını aktaran Kanunu, Hafter güçlerine bağlı bulunanları “aldatılmış kişiler” olarak nitelendirerek, silah bırakma çağrısında bulundu.

Libya’nın doğusundaki askeri güçlerin lideri General Halife Hafter, 4 Nisan’da Trablus’u ele geçirmek için saldırı başlattıklarını açıklamıştı.

UMH Başkanlık Konseyi Başkanı Fayiz es-Serrac da “Başkomutan” sıfatıyla Genelkurmay Başkanlığına gönderdiği talimatta, sivillerin hayatına yönelik tehditlere karşı Hava Kuvvetleri Komutanlığını hava operasyonları düzenlemekle görevlendirmişti.

Birleşmiş Milletler Libya Destek Misyonunun (UNSMIL), Libya’daki anlaşmazlığı çözmek için uluslararası yol haritasının parçası olarak 14-16 Nisan’da ülkenin güneyindeki Gadamis kentinde diyalog konferansı düzenlemesi bekleniyor.

Karşılıklı hava operasyonlarına başladı

Libya’da Ulusal Mutabakat Hükümeti (UMH) ve Libya Ulusal Ordusu birliklerinin karşılıklı hava operasyonlarına başladığı bildirildi.

Sputnik’e konuşan askeri bir kaynak, Libya’da Ulusal Mutabakat Hükümeti (UMH) birliklerinin Libya Ulusal Ordusu’nun eski Trablus havalimanının bulunduğu bölgedeki üssüne hava saldırısı düzenlediğini belirtti. Yetkili, saldırının General Halife Hafter’e bağlı Libya Ulusal Ordusu’nun Trablus’a ilerlemeleri ile ilgili yapıldığını kaydetti.

Libya Ulusal Ordu birliklerinin de aynı zamanda Trablus’taki UMH mevzilerine hava operasyonu düzenlediğini belirten yetkili, operasyonun UMH’nın askeri gruplarını ve askeri araçlarını hedef aldığını ifade etti.

‘Uçaklar başkente ulaştı’

Yerel kaynaklar da, General Hafter’in kontrolündeki Vadi er Rabi yerleşiminin bulunduğu bölgeden askeri uçakların başkente ulaştıklarını doğruladı.

Öte yandan LANA ajansına konuşan Libya UMH Dışişleri Bakanı Muhammed Tahir Siyala, Ulusal Mutabakat Hükümeti’nin silahlı çatışmaların sonlandırılması için uluslararası ve bölgesel kuruluşlarla görüşmeye devam ettiğini aktardı.

Birleşmiş Milletler’in (BM) Libya misyonu (UNSMIL) ise yaralıların ve sivillerin tahliye edilebilmesi için Trablus’un güneyinde 2 saatlik insani ateşkes talebinde bulundu.

UMH Sağlık Bakanlığı: Çatışmalarda 21 kişi öldü, 27 kişi yaralandı

UMH Sağlık Bakanlığı’nın Facebook sitesinden yapılan açıklamada, başkent Trablus’un etrafında General Halife Hafter’e bağlı Libya Ulusal Ordusu ile Ulusal Mutabakat Hükümeti birlikleri arasındaki çatışmalarda 21 kişi öldüğü, 27 kişinin de yaralandığı bildirildi.

ABD Libya’daki askeri birliklerini ülke dışına sevk etti

ABD Afrika Kuvvetleri Komutanlığı (AFRICOM), Libya’nın başkenti Trablus çevresinde General Halife Hafter’e bağlı güçler ile Ulusal Mutabakat Hükümeti (UMH) birlikleri arasındaki çatışmaların şiddetlenmesi üzerine ülkedeki Amerikan askerlerinin çekildiğini açıkladı.

AFRICOM resmi Twitter hesabından yapılan açıklamada, Libya’daki askeri birliklerin güvenlik gerekçesiyle geçici olarak ülke dışına sevk edildiği duyuruldu.

Açıklamada, “AFRICOM tarafından desteklenen ABD Silahlı Kuvvetleri birlikleri, güvenlik koşullarının kötüleşmesine karşılık olarak, geçici bir süreyle Libya’nın dışına sevk edildi. Yerlerdeki durumu izlemeye ve gelişmelere bağlı olarak ABD’nin askeri varlığını yenileme olasılığını değerlendirmeye devam edeceğiz” ifadelerine yer verildi.

AFRICOM Komutanı Thomas Waldhouser ise, birlikleri ülke dışına sevk etme kararının Libya’daki durumun giderek ‘daha karmaşık ve öngörülemez hal almasından’ kaynaklandığını açıkladı.

Libya’da, Muammer Kaddafi’nin devrilmesi ve öldürülmesi ile başlayan içsavaşın en önemli aktörlerinden ABD’nin büyükelçisi Chris Stevens ve üç çalışan Eylül 2012’de ABD konsolosluğuna düzenlenen saldırıda öldürülmüştü.