Koç Üniversiteli kadınlar: ‘Failler ve işbirlikçilerini eninde sonunda gerçek adaletle yüzleştireceğiz’

Koç Üniversitesi’nde yönetimin cinsel taciz vakalarına karşı örtbas ve ‘unutturma’ politikasını sürdürmesi, bu yetmezmiş gibi şiddet ve tacizi protesto eden kadın öğrencilere ön soruşturma açması üzerine bugün kampüste Üniversiteli Kadınlar İnisiyatifi imzasıyla pankart asıldı ve sürecin gidişatını açıklayan bildiri dağıtıldı. “Failler hala aramızda! BOUN’da, DEÜ’de ve Kampüslerde Direnen Tüm Kadınlara Selam Olsun! Bu Daha Başlangıç, Mücadeleye Devam!” pankartıyla, son günlerde diğer üniversitelerde ifşa edilen cinsel taciz vakalarını hatırlatan kadın öğrenciler, direniş ve dayanışma mesajı verdi.

Koç Üniversitesi’nde, 20 Mart’ta Üniversiteli Kadınlar İnisiyatifi tarafından dağıtılan “Kampüste Güvende Değiliz” başlıklı bildiride kadına yönelik şiddet faillerinin hala kampüste bulunduğu ve soruşturma sürecinin uzatıldığı, olayın örtbas edildiği ifşa edilmiş; ardından 25 Mart’ta öğrenciler “Kampüste Güvende Değiliz” şiarıyla okulda yürüyüş yapmıştı. Bildiride ifşa edilen olayın faillerinden, okulun Amerikan futbol takımı oyuncusu fail F.K’ye bir yarı yıl uzaklaştırma cezası verildiği, fakat bu cezanın 2 ayı geçmiş olan bu sömestır dönemi için uygulamaya konulduğu öğrenildi.

Disiplin kurulundan, şiddete maruz bırakılan kadına: ‘Bir sonraki dönem okulda değilsin, değil mi?’

Verilen cezanın yetersiz bulunması ve  25 Mart’ta “Kampüste Güvende Değiliz” şiarıyla eylem yapan kadınlara bir sus payı niteliğinde göstermelik bir şekilde verilmiş olması dikkat çekti. Disiplin cezasını belirleyen disiplin kurulu üyelerinin şiddete maruz bırakılan kadına “Bir sonraki dönem okulda değilsin, değil mi?” gibi sorular yönelttiği kaydedildi. Faile verilen cezanın yetersiz olması, uzaklaştırma cezasının kampüste güvenliği sağlamayacak mahiyette olması öğrencileri harekete geçirdi.

Direniş ve dayanışma mesajı

Bugün, Üniversiteli Kadınlar İnisiyatifi imzasıyla pankart asıldı ve sürecin gidişatı hakkında açıklama yayınlandı. Pankarttaki “Failler hala aramızda! BOUN’da, DEÜ’de ve Kampüslerde Direnen Tüm Kadınlara Selam Olsun! Bu Daha Başlangıç, Mücadeleye Devam!” yazısıyla, Boğaziçi ve Dokuz Eylül Üniversitesi’nde son günlerde ifşa edilen cinsel taciz vakalarını hatırlattı, diğer üniversitelerde erkek şiddetini ifşa eden kadınlara da selam gönderdi, direniş ve dayanışma mesajı verdi.

Tacize karşı duran kadın öğrencilere soruşturma başlatıldı

Bunun yanı sıra okul yönetiminin tacizi ifşa ettiğini düşündüğü kadın öğrencilere ön soruşturma açtığı öğrenildi. Disiplin komitesinde yer aldığı söylenen okulun İnsan Kaynakları Direktörü’nün, Ayşe Arman tarafından haberleştirilmiş ve hakkında cinsel, psikolojik şiddete dair birçok itham bulunan Yoga Akademi’yle ilişiği olduğu okul öğrencileri tarafından konuşulmuş, öğrencilerin söz konusu oluşum ve okul personelinin ilişkisi olduğu iddialarına dair okuldan açıklama talep etmesine rağmen hiçbir açıklama yapılmadığı kaydedildi. Daha önce 4 üst düzey idari kadro personeli Adnan Oktar Tarikatı’yla bağı bulunduğu ortaya çıkan ve bu personellerin disiplin kurullarında oldukça sık yer bulan Koç Üniversitesi, Adnan Oktar yapılanması hakkında da sessiz kalmıştı.

Pankart 20 dakika kadar kaldıktan sonra güvenlik görevlileri tarafından kaldırıldı. Olayı örtbas etmeye çalışanlardan, okulun Amerikan futbol takımı antrenörünün öğrenci kadınlara “Güzide kadınlarımız” olarak seslenmesi, Üniversiteli Kadın İnisiyatifi tarafından dağıtılan bildiride ti’ye alındı. Dağıtılan bildiri şu şekilde:

Güzide Kadınların Açıklamasıdır:
20 Mart günü ifşa ederek hızlandırdığımız sürecin sonucunda fail F.K.’ye verilen geçici ceza yeterli değildir. Biz kadınlar biliyoruz ki cinsel taciz ve şiddetin muhatabı sadece maruz bırakılan kişi değil bütün kadınlardır. Bu sebeple failin er ya da geç aramıza dönecek olması, kampüsteki kişilerin güvenliğini açıkça tehdit etmektedir.
Bu sürecin sonuçlandırılması için yapılan eylemliliklerin gerekliliği, eril şiddetin sistematikliğini ve kurumsallaşmış yapısını ortaya koymaktadır. Kampüste güvenli bir alan sağlamakla yükümlü yönetimin faile verdiği geçici ceza biz kadınlar için sus payı konumundadır. Bu cezanın yönetmeliklere göre yeterli olması ise yönetmeliklerin de eril devlet zihniyetiyle işlediğini göstermektedir. Failler ve işbirlikçilerini eninde sonunda gerçek adaletle yüzleştireceğiz. Kampüsler güvenli alanlara dönüşene dek mücadele edeceğiz.
Kampüsler bizimdir!
Üniversiteli Kadınlar İnisiyatifi