Karadeniz ölüm soluyor…- İhsan Hacıbektaşoğlu

Karadeniz’de neler oluyor? Avrupa Birliği Ortak Araştırma Merkezi Radyoaktivite Çevresel İzleme Haritasına göre Ordu’daki radyasyon değerlerinin kabul edilebilir düzeyin üzerinde yer aldığı görülüyor.

Merkezin internet sitesinde yayınlanan harita bu gerçeği doğruluyor. Bir iddiaya göre açığa çıkan radyasyon Çernobil patlamasının yaydığı radyasyonun iki katı.

Sosyal medya üzerinden yapılan yayınlar Ordu valiliğini harekete geçirmiş. Valilik Ordunun değişik yerlerinde ölçümler yaptırmış. Ölçümler sonrası ise tehlikeli oranda radyasyonun olmadığını kamuoyuyla paylaşmış.

Ne ki kamuoyu valiliğin açıklamasını güvenilir bulmadı. Kamuoyunun aklında onlarca soru işareti yanıtsız duruyor.

Kesin olan birşey var; zaman zaman bölgede yoğun bir radyasyon yoğunluğu görülüyor. Bu yoğunluğun nedeni üzerinde ciddi bir çalışma yapıldığı söylenemez. Durum böyle olunca araştırılması gereken iddialar ortada kalıyor.

Bir iddiaya göre bölge uranyum zengini. Ordu Giresun arasında 300 ton uranyum rezervinin olduğu biliniyor. Bölgede yürütülen maden ocakları, taş ocakları ve HES çalışmaları ile yapılan patlamalar yeraltındaki uranyumu açığa çıkartıyor. Bunun sonucu da radyasyon yoğunlaşması açığa çıkıyor.

Sadece bu değil. Bu patlamalar ve derin çalışma sonucu radon gazı da açığa çıkıyor. Ve buraya dikkat! Hükümet radon gazı ölçümlerine 2013 yılında son vermiş. Yani 2013 yılından bugüne bölgede radon gazı ölçümleri yapılmıyor.

Ordu valiliğinin yaptığı açıklama sonrası birçok bilim insanı konuyla ilgili görüşlerini açıkladı. Hiçbirisi de zaman zaman açığa çıkan radyasyon yoğunluğunun ne olabileceği üzerine tek söz etmedi. Valiliğin açıklaması doğrultusunda rahatlatıcı bilgiler vermekle yetindiler.

Doğu Karadeniz halkı tedirgin. Biliyoruz ki sadece Ordu ve Giresun değil, MTA’nın haritasına göre Rize ili de uranyum zenginidir. Hasılı tehdit tüm Karadeniz halkı için geçerlidir.

Kanser vakalarının bölgede yoğunluğunu biliyoruz. Neredeyse her evde bir kanser vakası var. Ölüm bölgede kol geziyor. Bölge halkı kanser ölümlerini neredeyse kanıksamış durumda.

Sermayenin rant uğruna bölgeyi delik deşik etmesinin bedelini halk ağır bir biçimde ödüyor.

Aslında bu daha başlangıç. Bölgenin çok çeşitli madenlere kaynaklık yapması ilerde saldırıların daha büyük ölçekli olacağını gösteriyor.

Sermaye bölgedeki madenleri atıl durumda bırakmayacaktır. Bu kesin. İnsan ve doğanın sağlıklı birlikteliğinin ise sermaye açısından zerre kadar değeri yoktur.

Karadeniz ölüm soluyor. Karadeniz ölümü iliklerine kadar yaşıyor…

Bölge halkı ise şimdilik sessiz.

Nereye kadar…