İstanbul’da HDP tecride karşı eylem yaptı

HDP İstanbul İl Örgütü, Abdullah Öcalan üzerindeki tecrite son verilmesi çağrısıyla, bu taleple devam eden açlık grevleriyle de dayanışma amacıyla basın açıklaması yaptı.

Halkların Demokratik Partisi (HDP) İstanbul İl Örgütü, İmralı Hapishanesi’nde Abdullah Öcalan üzerindeki tecrite karşı devam eden açlık grevleriyle dayanışma için Şişli’de basın açıklaması yaptı.

Şişli Camii önünde gerçekleştirilen basın açıklamasında ilk olarak, 1 Mart’tan bu yana süresiz-dönüşümsüz açlık grevinde olan tutsak Serhat Karsu’nun ablası Aynur Taş söz alarak “Artık annelerin ağlamasına izin vermeyin” vurgusu yaptı.

Taş’ın ardından, 1 Mart’ta açlık grevine başlayan Ramazan Sebuktekin’in annesi Fatma Sebuktekin konuştu ve oğlunun talebine “talebimizdir” diyerek sahip çıktı.

17 Aralık’ta Strazburg’da açlık grevine başlayan Yüksel Koç’un ablası Cahide Yıldırım da, Adalet Bakanlığı’na ve bakan Gül’e seslenerek derhal çözüm bulunmasını istedi.

Ardından söz alan HDP İstanbul İl Eşbaşkanı Cengiz Çiçek, 5 aya yakındır devam eden açlık grevlerinin bir tek amacı olduğunu belirterek “O da devleti kendi yasalarına uyma çağrısıdır” dedi. Çiçek, İmralı Hapishanesi’nde uygulanan yasadışı ve çifte standartlı uygulamaya karşı süren açlık grevi eylemiyle dayanışma eylemlerinin süreceğini vurguladı.