İmamoğlu’ndan Yıldırım’a: “Keşke AA’ya tek bir cümle söyleseydin”

Ekrem İmamoğlu, geçersiz oylardan birbirine çok yakın değerler çıktığını, ancak bunların sonucu değiştirmeyeceğini söyledi. “Türk halkının sinirlerini sakın bozmayın” diyen Binali Yıldırım’a da yanıt veren İmamoğlu, “Keşke gece boyunca bu ülkenin sinirlerini bozan AA’ya tek bir cümle söyleseydin” dedi

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı’nın kazanan CHP’li Ekrem İmamoğlu bugün (3 Nisan) ikinci kez basın toplantısı düzenledi.

BBC Türkçe’nin haberine göre, İmamoğlu bazı ilçelerde geçersiz oyların sayılması, bazılarında ise tüm oyların yeniden sayılması işlemi sürerken son tabloya dair bilgi verdi:

Her ilçedeki sayımla ilgili anlık raporlar alıyoruz. Birbirine çok yakın değerler çıkıyor. Günün sonunda neticeye tesir edecek bir değere sahip değil. Sonucu değiştirecek bir tablo yok. Birçoğu zaten anlık YSK’nin sayfasına giriliyor. Oradan da görme şansınız var. O açıdan bir an önce neticelenmesini bekliyoruz.

Bir gazetecinin, seçimin iptal edilmesi ihtimaline ilişkin sorusuna İmamoğlu, “Seçimin iptal edilmesi gibi bir gündemi düşünmüyorum bile. Bu gündemi zerre kadar bile zihnimin köşesinde tutmuyorum” diye yanıtladı.

Toplantıdan öne çıkan diğer noktalar şöyle:

Hiçbir çalışanımın kendini bana adamasını istemedim, istemeyeceğim de, İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin çalışanları kalıcıdır. İBB’de çalışan herkes, alın teri akıtan herkesin yeri başımın üstüdür. Ben onlara hükmetmeye gelmiyorum, ben ortak çalışmaya bu şehre ortak çabayla hizmet etmeye geliyorum, gönüllerini ferah tutsunlar. Görecekler ki aslında adamcılıktan, partizanlıktan çok yorulmuşlar. Özellikle sosyal güvenceleri konusunda en üst seviyede haklarına kavuşacaklar. Biz öyle bir kültürden geliyoruz.”

İmamoğlu İBB çalışanlarına yönelik bazı sözler de verdi:

İBB’de en düşük asgari ücret 2200 lira olacak.

Zoraki mitinge gitmek yok, kimseyi zoraki mitinge yollamayacağım.

Kadın çalışanlarıma 8 Mart Dünya Kadınlar Günü’nde izin vereceğim.

Birçok sosyal yaraya temas eden koşulları toplu iş sözleşmelerine koymayı taahhüt ediyorum.

“Keşke AA’ya tek bir cümle söyleseydin”

İmamoğlu, AKP’nin adayı Binali Yıldırım’ın basın toplantısında kendisi hakkında sarf ettiği sözlere değindi:

Rakibimizin bugün konuşmasında önemli bir cümle dikkatimi çekti ve beni üzdü; “Türk halkının sinirlerini sakın bozmayın.” Ya benim sayemde millet gülüyor şu anda. Ben İstanbulluya huzur getirdim, gülümsemem insanların yüzünü güldürüyor. Biz kimsenin sinirini bozmayız, sinirini bozan unsurlarla mücadele ederiz. Örnek, keşke gece boyunca bu ülkenin sinirlerini bozan AA’ya tek bir cümle söyleseydin.

Kabine üyeleriyle, bakanlarla siz niye toplantı yaparsınız, biz eşit koşullardayız. Geçmişte bu ülkeye başbakanlık yapmış olabilirsiniz ama artık bitti.

Başka sinir bozucu bir şey daha söyleyeyim mi, (AKP) Genel Başkan Yardımcısı seçimi bu ülkenin en şaibeli seçimi diye tanımlıyor. İktidarın üyesi, bir partinin genel başkan yardımcısı, bütün kurulları atayan, sistemi yöneten, her hususun başındaki bir partinin genel başkan yardımcısının bunu söylemesi kadar komik bir şey olamaz. Bu kişi seçime birkaç gün kala en güvenli seçimi yaşayacağız diyen kişi. Ben Sayın Yıldırım’ın özellikle bu hususlarla ilgili açıklama yapmasını bekliyorum. Takmışlar kendini belediye başkanı diye tanımladı… Sayın Yıldırım özür diliyorum ama 3000 oyla kazandığınızı topluma ilk açıklayan sizsiziniz yapmayın, biz sabırla bekledik.

Büyükşehir belediyesinin tüm mecralarına afiş astınız ve bugün diyorsunuz ki “biz 25 belediye kazandık, bunu kutlayamaz mıyız”, sizi uyarıyorum, kutlama yaptıysanız o 25 belediye ki onlarla ben çalışacağım artık, o ilçelerin başkanlarına haksızlık yaptınız, keşke her ilçeye sizin değil de onların fotoğrafını assaydınız.

Anıtkabir defterine imza tartışması

Bir başka şey, tek konu anladığım kadarıyla, Atam’ın manevi huzurunda İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı yazmam. Herhalde bu biraz sıkıntı yarattı, yaratmasın çünkü benim dayanağım YSK’nın sayfasında gösterdiği sayılar ve kendi tutanaklarımız üzerinden elde ettiğimi düşündüğüm hakkımın beyanıdır.

“Süreç uzamasın”

Tabii ki bu sürecin uzamasını istemiyoruz, hukuka ve anayasaya uyulmasını istiyoruz. Süreç uzuyor, haktan hukuktan yanayız, anayasal uygulamalardan, YSK uygulama maddelerinden yanayız. Ama lütfen süreci toparlayınız artık, süreç bellidir ortadadır, biz demiyoruz ki bizi de 2014’te itirazlar sürerken hem de 30 bin oy farkla Ankara’daki adayın başkanlığının kesinleştiği gibi açıklayın demiyoruz. Somut olan her itiraz hakkına saygı duyarız ama soyut itirazlar doğru değildir. Biz bu şehrin 16 milyon insanının iradesine saygı duyuyoruz.

Sürecin toparlanmak üzere olduğunu görüyorum. Evraklarımızla, çalışma arkadaşlarımızla gönüllülerle beraber hareket ediyoruz. Her şey gözümüz ve kontrolümüz üzerinde. Bir an önce 7/24 İstanbul’un sokaklarına caddelerin açılmak istiyorum, istirham ediyorum, bu süreç bir an önce toparlansın.

Sayın Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan bu sürece mutlaka katkı sunmalıdır ve bu sürecin normalleşmesi Türkiye’nin ekonomisinden iç huzuruna kadar önemli bir katkıdır. Biz hizmet yarışına başlayalım, ülke normalleşsin. Sayın Erdoğan lütfen bu sürece katkı sununuz ve bu süreci toparlayınız. Tarihi bir vazife olduğunun altını çizmek istiyorum. Uzaması can sıkıyor, bazıları gerekli gereksiz laflar ediyor, bunlara fırsat tanımayalım.