İmamoğlu: ‘Biz kazandık, yeter, normalleşelim’

CHP İstanbul İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu ve 55 il başkanıyla birlikte açıklamalarda bulunan Ekrem İmamoğlu, normalleşme çağrısı yaptı. “Maç bitmiş bunlar maçtaki mızıkçı. Kaybettikleri her yerde bir şey var kazandıklarında yok.” diyen İmamoğlu, “Bu şehir, 16 milyon insan hazır. İnsanlar gülümsüyorlar. Biz hakettiğimiz seçimde mücadelemizi veririz, kimsenin de hakkını yemeyiz. Bir seçim olmuş bitmiş hala onbinlerce insan çuvallar başında onlarca milletvekili bu işle uğraşıyor. Yeter.” ifadelerini kullandı.

İstanbul’da, CHP İstanbul İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu ve 55 il başkanıyla birlikte açıklamalarda bulunan Ekrem İmamoğlu’nun konuşmasından satır başları şöyle:

“Benim aklımın ucuna bile gelmeyecek hususlarda başvuruları var. Neler varmış insanların akıllarında diye şüphe duyuyorum. Sandıkta neler dönmüş geçmişte diye tereddüte düşmüyor değilim. Biz olaya şöyle bakarız vatandaş oyunu atmıştır çıkan oylar sayılmış tutanağa geçmiştir. Sandık görevlilerimize dedik kimliğe bak imzasını al oyunu atsın sayarken dikkat edin aman bir oyumuza sıkıntı gelmesin, karşı tarafın da oyuna sıkıntı gelmesin. Sandık kurulu başkanları var atadıkları, kendi partilerinin görevlileri var, tutanağı tutan onlar, kaybettik diye didik didik eden onlar, vatana millete hesap veremezler.

‘İşin suyunu çıkarmasınlar, biz kazandık’

“Kendi koltuklarını sağlama alma çabası içinde olan üç beş acemiyi tecrübesi olan kişilerin uyarmalarını ve tedbir almalarını diliyorum. Akıl tutulması yaşamasınlar. Bu memleketin bu şehrini sadece İstanbullular merak etmiyor bütün dünya takip ediyor. 145 yıldır biz demokrasi için mücadele ediyoruz. Bu süreçte elbette hatalar eksikler olacak ama çok büyük hataları memleket kaldıramaz. Ben aklı selim insanları sağduyulu insanları kendi partileri içinde tavır ve davranışlarına dikkat etmeye çağırıyorum.

“İşin suyunu çıkarmasınlar. Bu seçimin sonucu belli, sokak da kabul etmiş durumda. İnsanların birbirine kötü gözle bakmaları için kötülük üzerinden siyaset yapmayı geliştirmesinler. Gülerek insanlara hizmet edeceğiz. Çok çalış 5 yıl sonra da sen kazan. Biz kazandık, kabul et. Maç yaparsınız mızıkçı rakibiniz vardır ya banane bana ne der durur vallahi gülüyorum.

“O zaman her iki ayda bir seçim yapalım. 5 senede 7 seçim yapıldı insanlar partizanlaştı ekonomi yandı bitti kül oldu. 5 yaşındaki çocuk bile parti isimleri biliyor. Yazıktır, ben diyorum sokakla toplumla ilgilenin. Seçim yapalım ne olacak, yazık günah. Bazı sözleri duymuyorum duymak da istemiyorum. Bugünkü demokrasi gereği seçimi kaybedenin kazanının elini sıkması centilmenliği ve ahlakıdır.”

‘Sadece sayıyla seçimleri kazanmadık, gönülleri de aldık’

Açıklamasının ardından soruları kabul eden İmamoğlu’nun yanıtlarından satır başları şu şekilde:

“İstanbullular bu şehre asla ihanet etmez ve ettirmezler, beni heyecanla beklediklerini biliyorum. Seçimin meşruiyeti tartışılacak diyen AKP açıklamasına istinaden, seçimin meşruiyetini sadece Sayın Yavuz tartışacak. Kameralar karşısına çıkıp çıkıp duruyor. ha ben de çıkıyorum onun yüzünden. Kendi yarattığı dünyada mutlu olmaya çalışıyor. Çok yakın zamanda AK Parti bu ülkeye hizmet etmeye çalışan bir parti olarak sağ duyusu ortaya çıkacaktır.

“Tehdit, nefret, öfke, kin, ihtiras, bunların hiçbiri benim ruhumda yok boşuna aramasınlar. Ama şunu yaptım, ben bazı kurumlara ne kadar itibarlı olduklarını hatırlattım. Aileleri ile itibarlarını hatırlattım en az iki üç nesildir bu ülkeye hizmet ettiklerini şu anda medya kurumlarına sahip olmakla ailelerine ve soyadlarına sorumlu olduklarını hatırlattım. Bu kurumların da ülke tarihinde önemleri var. Yazık değil mi üzülüyorum. Öyle bir medya kurulumunun adil olmayan bir şekilde hizmet vermesine üzülüyorum. Ne ailenize ne tarihi kurumlara ne tarihe yanlış yapmayın dedim. Onlar bunu nasıl algıladılar bilemem. Maç bitmiş bunlar maçtaki mızıkçı. Kaldı ki biz sadece sayıyla seçimleri kazanmadık, gönülleri de aldık biz. Bunu açıklamayı yapan arkadaşlar ölçemediler. Oy vermeyenler oy vermedik ama helal olsun hizmet bekliyoruz diyorlar. Ben yine siyasi tecrübesi olan MHP genel başkanı Bahçeli’nin sözünü hatırlatayım bir oyla bile seçim kazanılır.

‘Yetkileri kullanırken dikkat edin’

Büyükçekmece ile ilgili konuşan İmamoğlu, şunları söyledi:

“Yazık bir ilçeyi baskı altında tutmak. Allahtan bu ülkenin derin bir vicdanı var yapılanları görüyor. Ben herşeyin farkındayım. Yanılmıyorsam Haziran ile Şubat seçimi arasında 2 bin küsur fark var. İlçe seçim kurulu en üst perdeden demiş ki ne hayali seçmen var ne seçmen nakli ile oy hakkı çiftelenmiş seçmen vardır. Herkes bakabilir. Bu kadar net tarif yapılmış bir ilçeyi baskı altında tutmak, ordan acaba ne çıkartırız demek… 30 yıldır ordayım, nedir kapılarımıza polisler bilmem ne. Polislere yazık, emniyetimize yazık, utanma da yok. Yetkileri kullanırken dikkat edin. Büyükçekmece de açıklamalarını yapacak.

“Bugün ne oldu Allah aşkına, Büyükçekmece’yi kaybetti. Kaybettikleri her yerde bir şey var kazandıklarında yok. Balıkesir’de geçersiz oyun itibarı yok.”

‘3 bin oyla kazandık diye kendini 80 milyona alkışlatanlar utanmıyor mu?’

“Sana da oy çıkıyor bize de çıkıyor. Zannediyor ki toplum sadece onlara oy çıkmış, bize de çıkmış. Oyu küçümseyenler bu süreci bize yaşatanlar, Allah aşkına o gece saat 10.30’da 3 bin oyla seçimi kazandık diye kendini 80 milyona alkışlatanlar utanmıyor mu? En büyük ayıbı bu ülkeye hizmet etmiş Binali Yıldırım’a yaptılar. Sayın Yıldırım’ın kendisini mahcup etmesine fırsat tanıdılar. Ben Sayın Yıldırım yerinde olsam yüzlerine bakmam adam yerine koymam. Ben bugün bizim oylarımızı küçümseyen, ilçeleri baskı altında tutmaya çalışan akıllara; fazla dibini karıştırmayın. Kuymağın dibi güzeldir ama bu sandığın dibini kazımak ülkeye zarar veriyor. Ben onlara bir gün kuymak ısmarlarım.

“Seçim tekrarlanır gündemi yok. Biz YSK’nın bir an önce il başkanımızın dilekçesine cevap vermesini, dünyaya rezil olmamasını istiyoruz. Bir an önce sarılalım kucaklaşalım hizmet edelim. Biz ülkele hizmete geliyoruz. Bu kadar şeffaf bir dünyada kaçamazlar. Bu şehre kimse ihanet edemez.

‘Bu şehir, 16 milyon insan hazır. Yeter, normalleşelim’

“Sayın Cumhurbaşkanı ile anlaşacak mısınız? Ne demek anlaşacak mısınız? Ben bir dahaki seçim oyuna talibim. Başka çarelerimiz de var ama biz iyi bir ikili olalım istiyoruz. YSK’nın, bu devletin 145 yıllık demokrasisine zarar vermeyecek hukuğa dayalı bir karar vereceğine inanıyoruz. Heyecandan şu anda bile duramıyorum. Bu şehir, 16 milyon insan hazır. İnsanlar gülümsüyorlar. İki üç gün sonra inşallah Saraçhane’de buluşuruz.

“Biz hakettiğimiz seçimde mücadelemizi veririz, kimsenin de hakkını yemeyiz. Seçimi kaybetseydik çıkar bunu insanca bundan açıklamadan imtina etmezdim. Yeter yani. Normalleşelim. Bir seçim olmuş bitmiş hala onbinlerce insan çuvallar başında onlarca milletvekili bu işle uğraşıyor. Yeter.”

 

direnisteyiz.org