HDP’nin Muş ve 3 oy farkı bulunan Malazgirt’e dair itirazları reddedildi

HDP’nin Muş kent merkezi ve AKP’nin sadece 3 oy farkı ile kazanıp, 432 oyun geçersiz sayıldığı Malazgirt ilçesinde oyların yeniden sayımı için yaptığı itirazlar reddedildi. HDP Eş Genel Başkanı Pervin Buldan, bu gelişmeler üzere kente geldi.

Muş İl Seçim Kurulu, kentte geçersiz sayılan 2 bin 500 oyun buyük bölümüne sahip olan HDP’nin oyların yeniden sayılması yönünde yaptığı itirazı reddetti. Kentte yapılan seçimlerde kesin olmayan sonuçlara göre, Cumhur ittifakı 15 bin 919, HDP ise 15 bin 381 oy aldı. Ancak HDP kurulan 103 sandığın sonuçlarına ve geçersiz sayılan 2 bin 500 oya itiraz etti.
HDP’nin itirazı üzerine toplanan İl Seçim Kurulu, itirazı reddetti. HDP itirazını YSK’ya taşıyacak.

Muş’un Malazgirt ilçesinde yapılan seçimlerde ise, kesin olmayan sonuçlara göre HDP 3 bin 638, AKP ise 3 bin 641 oy aldı. 9 bin 591 seçmenin oy kullandığı ilçede, 432 oy ise geçersiz sayıldı.

Rakibi AKP ile arasında sadece 3 oy farkının bulunması nedeniyle HDP geçersiz sayılan 432 oy için İlçe Seçim Kurulu’na itirazda bulundu. İtirazı değerlendiren İlçe Seçim Kurulu, ret kararı verdi. Verilen bu karar üzerine İl Seçim Kurulu’na başvuru yapılacak.

HDP’nin itirazlarına dair İl ve İlçe Seçim Kurullarınca verilen bu ret kararlarında Muş Valiliği’nin etkisi olduğu iddiaları gündemde. Vali İlker Gündüzöz’ün seçim sonuçlar henüz resmi olarak ilan edilmeden AKP’li aday Feyat Asya’yı ziyaret etmesi bu iddiaları güçlendirdi.

Muş Valiliği yine HDP’nin itirazları sonrası kentte 15 gün boyunca toplantı ve gösteri yürüyüşü düzenleme yasağı getirmişti.