HDP’den Temelli ve Buldan haberlerine yalanlama

HDP’den yapılan açıklamada eş genel başkanlar Pervin Buldan ve Sezai Temelli’nin görevi bırakacağı şeklinde yapılan haberler yalanladı. Açıklamada, MYK toplantısında ‘batı illerinde aday göstermemek hata oldu’ gibi bir değerlendirmenin de yapılmadığı belirtildi.

HDP Eş Genel Başkanları Sezai Temelli ve Pervin Buldan’ın bir sonraki kongredegörevden ayrılacakları şeklinde Cumhuriyet ve Birgün gazetelerinde çıkan haberlere yalanlama geldi. HDP Genel Merkezi’nden yapılan açıklamada, “4 Nisan 2019 Perşembe günü Birgün ve Cumhuriyet gazetelerinde çıkan ‘Buldan ve Temelli aday olmayacak’ ve ‘HDP’de revizyon gündemde’ başlıklı haberlerde gerçeği yansıtmayan bilgiler yer almıştır” denildi.

Her iki gazetede yer alan haberlerde iddia edildiği gibi seçim sonrası yapılan MYK toplantısında “batı illerinin büyük kısmında belediye başkan adayı gösterilmemesinin halkın HDP’ye desteğini azalttığı görüşünün dile getirildiği” şeklindeki iddianın gerçek dışı olduğu belirtilen açıklamada, “MYK toplantımızda haberlerde iddia edilen bu görüşleri dile getiren tek bir MYK üyemiz olmadığı gibi batı stratejimizin doğruluğu konusunda kesin bir fikir birliği ortaya çıkmıştır” denildi.

Sezai Temelli ve Pervin Buldan’ın eş genel başkanlığı bırakacağı iddiasının da yalanlandığı açıklamada şu ifadeler yer aldı:

Bölge için analiz yapılıyor

Haberlerde bölge illerindeki oy kayıplarının sebebinin de, yanlış aday belirlenmesi ve batı stratejisinin seçmene doğru şekilde anlatılamaması olduğu yönünde iddialar yer almıştır. Bölge illerindeki oy kayıplarına ilişkin, partimizin ilgili komisyonlarınca detaylı analiz yapılmaktadır. Haberlerde iddia edildiği gibi MYK toplantımızda bu yönlü tespitlerde bulunulmamıştır.

Buldan ve Temelli’nin aday olmayacağı iddiası asılsız

Her iki haberde de Eş Genel Başkanlarımız Pervin Buldan ve Sezai Temelli’nin bir sonraki kongrede aday olmayacağı ve yakın zamanda MYK’da düzenlemeye gidileceği iddia edilmiştir. Bu iddialar da tamamen asılsızdır. Bazı MYK üyelerimizin belediye eş başkanı seçilmelerinden dolayı doğan boşluklar Parti Meclisi toplantısında giderilecektir. Onun dışında bir tartışma ne 3 Nisan tarihli MYK toplantımızda ne de parti yönetiminin dahil olduğu herhangi başka bir toplantıda gündeme gelmiştir. Tüm bu gerçeklerden hareketle; isteyerek ya da istemeyerek partimizi yapay bir gündemin içine çekmeye sebep olabilecek bu haberlerin gerçekleri yansıtmadığını belirtmek isteriz. Partimizin seçim sonrası öncelikli gündemleri tecrit, açlık grevleri, seçim sonuçlarının analizi ve demokratik mücadele kararlılığımızın seçim sonrasında da sürdürülmesidir.