‘Hayali terörist listeleri peşinde koşarken soruşturmayı unutmuş’

CHP Sözcüsü Faik Öztrak, Bakan Soylu’nun Büyükçekmece’yle ilgili sözlerine yanıt verdi: “Oradaki geçici görevli işçinin yapmış olduğu birtakım usulsüzlükler nedeniyle tutuklanması söz konusu. Ne zaman? 18 Ocak. Seçmen listeleri ne zaman kesinleşti 31 Ocak. Seçim ne zaman yapıldı 31 Mart. Zaman yetmedi ne demek? Anlaşılan Sayın Soylu hayali terörist listeleri peşinde koşarken bu soruşturmayı yapmayı unutmuş.”

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı için seçim tartışması sürerken, CHP Sözcüsü Faik Öztrak, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun Büyükçekmece’yle ilgili açıklamalarına yanıt verdi.

“Soylu’nun kullandığı lisana bakıyorum, devlet falan hiçbirini bilmiyor. Büyükçekmece’de evlerde büyük bir polis terörü yaratılıyor. Bu saatte mi aklınıza geldi? Sayın Soylu ‘beka’yı hangi cami avlusunda unuttunuz?” diyen Öztrak, şöyle devam etti: “Büyükçekmece’de bizim geçersiz oyları tam olarak ortaya çıkarmaya vaktimiz olmadı diyor. Bu ne demek anlayamadım. Büyükçekmece’de bir adli olay var. Oradaki geçici görevli işçinin yapmış olduğu birtakım usulsüzlükler nedeniyle tutuklanması söz konusu. Ne zaman? 18 Ocak. Seçmen listeleri ne zaman kesinleşti 31 Ocak. Seçim ne zaman yapıldı 31 Mart. Zaman yetmedi ne demek? Anlaşılan Sayın Soylu hayali terörist listeleri peşinde koşarken sağı solu belediye meclis üyelerini, belediye başkanlarını teröristlikle suçlarken bu soruşturmayı yapmayı unutmuş.”

‘Seçmene baskı var’

CHP Sözcüsü Öztrak, daha önceki açıklamasında ise geçersiz oyların yüzde 96’sının sayıldığını söyledi. YSK verilerine göre de Ekrem İmamoğlu’nun 14 bin 532 oyla önde gittiğini belirten Öztrak “Hukuken de vicdanen de sayın Ekrem İmamoğlu’na mazbatasının verilmesinin önünde hiçbir engel kalmamıştır. Şu anda İstanbul Büyükşehir Belediye başkanıdır. Bundan sonra kumpaslar devam edebilir ama artık İmamoğlu görevine başlamalıdır” dedi. Özrak, Büyükçekmece’de usulsüz seçmen iddialarına ilişkin ise şunları söyledi:

Büyükçekmece polis kaynıyor

AK Parti temsilcileri, Büyükçekmece’yle ilgili müracaatın reddedileceğini anlaşınca geri çektiler. Ancak bu sabah çok ciddi feryatlar yükselmeye başladı. İlçe polis kaynıyor arkadaşlar. Polisin siyasete alet edilmesi var. Bazı evlere polislerin 3 defa gittiği söyleniyor. ‘Usulsüz kayıt var mı yok mu?’ diye arıyorlar.

Seçmen listeleri kesin

YSK’nın kararları kesin, seçmen listeleri kesin. Yapılan şey çok açık; önce sandık kurullarına, sonra ilçe seçim kurullarına baskı yaptılar. Olmayınca, il seçim kurullarına baskı yaptılar, o da sökmedi.

Biz Büyükçekmece’de itiraz ederken, AKP neredeydi?

Şimdi döndüler seçmene baskı yapıyorlar. Kimsenin Türk polisini vatandaşa korku salmak amacıyla kullanmaya hakkı yoktur. Seçim bitti liste üzerinden uyuşmazlık çıkarılıyor. Polisler orada, savcılar orada, ne oluyoruz arkadaşlar. İçişleri ve Adalet Bakanları üzerlerine düşeni yapmamışlardır. Benim örgütüm gerekli itirazları yapmış, neden AK Parti örgütü gerekli itirazları yapamamış. Bizim yapmış olduğumuz itirazlar neticesinden 754 kişinin kaydı silinmiş. Biz bu itirazları yaparken AK parti neredeydi?

İlçede seçmen sayısı 2 bin 422 kişi artmış

24 Haziran 2018 Cumhurbaşkanlığı seçiminde Büyükçekemece 172 bin 351 seçmen kayıtlı. 31 Mart 2019 mahalli idareler seçiminde ise 174 bin 773 seçmen bulunuyor Yani seçmen sayısı 2 bin 422 kişi artmış. Bunun 760’ı genç seçmenler… Nerede kaydırılan on binler? Öyle gözüküyor ki İstanbul’da seçimlerin bittiğini gören AK Parti yetkilileri büyük bir şok yaşamaktadırlar. Bu nedenle de her yerden bir sorun çıkarmaya uğraşmaktadırlar. İşin rengi ortadadır.

İlçeleri ve büyükşehir aynı kişiler saymadı mı?

İstanbul’da 39 ilçenin 24’ünü AK Parti kazandı. Kazanan bu belediye başkanlarının oylarını sayan sandık kurullarıyla İmamoğlu’nun oylarını sayan sandık kurulları aynı. Ama Ekrem İmamoğlu’na oylar gidince şaibe diyorlar… Artık milleti rahat bıraksınlar. Biz buradayız, örgütlerimiz burada… Baştan itibaren oy namustur dokundurtmayız, kazandığımız seçimi de kimseye vermeyiz. İstanbul belediye başkanına artık kavuşmalıdır.

Rahatsızlığımız hukuksuz sayımlarla ilgili

Yine zamlar aldı başını gitti. Ekonomide çok ciddi sıkıntılar varmış. Sormayacaklar mı size bu kadar mızıkçılık yapan bir hükümete biz nasıl güveneceğiz? Bunu bitirin. Milletin ufkunu karartmayın. Rahatsızlığımız hukuksuz sayımlarla ilgilidir.

Sorumluluk sizin amirlerinizde

Sandık kuruları başkanları GBT ile belirleniyor. Bu kişiler sandık kurullarının başına getiriliyorsa sorumluluk sizin idari amirlerinizde… Artık bu iş bitmelidir. Bu ülkede seçimlerin arızasız yürütülmesinden de sorumlu iktidarın görevini düzgün yapamadığı görülmektedir. Ya çok beceriksizsiniz ya da çok mızıkçısınız. Seçimi kayberince oyunu bozuyorsunuz. Kanun açık, demokrasinin kuralları açık. 1 oy bile fazla olsa seçim bir oyla da kazanılır. Kendilerinin 2-3 oyla kazandığı, bizim 15 oyla kaybettiğimiz yerler var. Bu bir kriter değil. Sayın İmamoğlu İstanbul’da oyların yüzde 49’unu almış durumda. Sayın Erdoğan yüzde 34’le başbakan olmuştu. İstanbul’un yarısını almış bir adaya kusura bakma sen İstanbul’u yönetemezsin denemez.

Olağanüstü itiraz başvurusu yapmaya hazırlanıyorlar

Başvurunun reddedileceğini (Büyükçekmece) anlayınca, başvurularını dün akşam geri çekmişler. Sabah polisi devreye sokmuşlar. Olağanüstü itiraz mekanizması çerçevesinde bir itiraz yapmayı planlıyorlar.