Haber yapıldığı için Kriz var!.. Kriz haberi yapan ve paylaşan 50 kişiye “ekonomik istikrarı bozmak” iddiasıyla hapis istemi

BDDK’nin başvurusu sonucunda Bloomberg’deki ekonomik kriz ve döviz kurunda dalgalanma haberlerini yapan 2 gazeteci ile sosyal medyada paylaşan 50 kişi hakkında “devletin ekonomik düzen ve istikrarını hedef alma” iddiasıyla dava açıldı

Ekonomik krizin derinleşmesiyle birlikte ekonomistleri, esnafı, hâl çalışanlarını peşi sıra “terör” torbasına dolduruveren Saray iktidarının yeni hedefi “ekonomik kriz haberleri” oldu.

Sözcü’nün haberine göre; Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu, Bloomberg’de 10 Ağustos 2018’de yayımlanan “ekonomik kriz ve dövizde dalgalanma” haberlerinin ardından harekete geçerek haberleri yapan iki gazeteci ile haberleri paylaşan gazeteci, sanatçı ve ekonomistlerin arasında olduğu 50 kişi hakkında şikayetçi oldu.

Şikayet sonucunda 50 kişi hakkında “devletin ekonomik düzen ve istikrarını hedef alma” iddiasıyla dava açıldı.

Dava metninde haberlerdeki “bankacılık sisteminin 2001’den bu yana karşılaştığı en ciddi döviz krizi”, “iki bankanın döviz kabul etmemesi, bir bankanın da 5 bin dolar çekilmesine ilişkin müşteri talebini yerine getirmemesi”, “BDDK’nin tüm üst düzey banka yetkililerini toplantıya çağırması” ifadeler suç unsuru sayıldı.

Dava üzerine Bloomberg Genel Yayın Yönetmeni John Micklethwait, Twitter’dan yaptığı açıklamada “Haber değeri taşıyan olaylar hakkında adil ve doğru haberler yapan iki muhabirimize yönelik suçlamaları kınıyoruz” dedi.