Güvenli bölge’de kritik gelişme: İngiltere ve Fransa Suriye’nin kuzeyine asker gönderiyor

ABD’nin Suriye’den çekilmesi sonrasında doğacak boşluğu doldurmaları için İngiltere ve Fransa’yı ikna ettiği belirtiliyor. Buna göre, iki ülke Suriye’deki asker sayısını yüzde 10 ila 15 oranında artıracak.

İlk olarak Amerikan dış politika dergisi Foreign Policy’nin duyurduğu, İngiliz gazetesi The Guardian’ın da teyit ettiği bilgiye göre, Suriye’de sahada ABD dışında kara birliği bulunduran diğer Batılı ülkeler olan İngiltere ve Fransa, asker sayısını yüzde 10 ila 15 oranında artırmayı kabul etti. İki ülkenin de bu oranda yeni elit askerler göndereceği belirtildi. İtalya’nın da Suriye’ye asker göndermeyi planladığı aktarıldı.

‘Trump için zafer’

Amerikan basını, İngiltere ile Fransa’nın ABD’nin çekilmesi sonrası doğacak boşluğu doldurmak için katkıda bulunmayı kabul etmesinin ‘Donald Trump’ın ulusal güvenlik ekibi açısından bir zafer olduğu’ yorumu yaptı. Bununla birlikte, söz konusu konuşlanmanın ne zaman gerçekleşeceğine ilişkin tarih verilmedi.

ABD’nin Suriye özel temsilcisi James Jeffrey, geçen hafta Avrupa ülkelerinden bu yönde bir açıklama gelebileceğini söylemiş ama ayrıntı vermemişti. Almanya ise Jeffrey’nin aynı yöndeki teklifini reddederek “Suriye’ye asker göndermeyeceğiz” açıklaması yapmıştı.

ABD Başkanı şubat ayında Suriye’den çekilme kararını açıklamış; dönemin savunma bakanı Jim Mattis’in Suriyeli Kürtlerin yalnız bırakıldığı eleştirisi ile istifa etmiş; IŞİD’le mücadelenin nasıl sürdürüleceği tartışmaları ile birlikte Türkiye’nin Fırat’ın doğusuna olası harekâtı gündeme gelmişti. Türkiye ile müzakerelerde ise ana omurgasını YPG’nin oluşturduğu Suriye Demokratik Güçleri’nin sınırdan ne kadar geriye çekileceği tartışma konusu olmuştu. (DIŞ HA