‘Güçlerine Trablus’u ele geçirme emri veren Hafter, Sarraj hükümetiyle görüşmeyi reddetti’

Libya Ulusal Mutabakat Hükümeti Başkanlık Konseyi Başkanı Fayez Mustafa Al-Sarraj’ın, kontrolündeki güçlere Trablus’u ele geçirme emri veren Libya Ulusal Ordusu lideri Halife Hafter’le görüşmeyi kabul ettiği fakat Hafter’in bunu reddettiği belirtildi.

Libya’nın doğusunda büyük bir alanı kontrolü eden Hafter’in, lideri olduğu Libya Ulusal Ordusu’na batıya giderek başkent Trablus’u ele geçirme emrini vermesi ardından 2011’de eski devlet başkanı Muammer Kaddafi’nin devrilmesinden sonra ülkede oluşan iki güç merkezi arasındaki gerilim tırmanmış durumda.

Al-Jazeera televizyonunun BM Güvenlik Konseyi’nden ismini vermediği kaynaklara dayandırdığı haberinde, ‘uluslararası toplum’un desteklediği Libya Ulusal Mutabakat Hükümeti Başkanlık Konseyi Başkanı Sarraj’ın, kontrolündeki güçlere ateşkes emri vermesi halinde Hafter ile Cenevre’de görüşmeyi kabul ettiği belirtildi. Fakat Hafter’in bu teklifi reddettiği kaydedildi.

Hafter’in Trablus’u ele geçirme emri verdiği güçler kentin güneybatısında birkaç bölgeyi ele geçirmişti. Libya Ulusal Ordusu’nun Trablus’a birkaç koldan saldırdığı fakat kente giremediklerini belirtiliyor.

Libya Ulusal Ordusu’nun Trablus’a ilerlemesi ardından Sarraj da kendi güçlerine gerekmesi halinde güç kullanmaları emrini vermişti.

Bu arada Rusya da dahil olmak üzere uluslararası güçler Hafter’e Trablus’a ilerleyen güçlerini durdurma çağrısı yaptı. Kremlin Sözcüsü Dmitriy Peskov, Moskova’nın Hafter’i destekleyip desteklemediği şeklindeki bir soru karşısında, “Hayır, bu olanlarda hiçbir şekilde dahlimiz yok” demişti.

Kaddafi’nin 2011’de devrilmesinin ardından çeşitli milis grupları arasında çatışmaların sürdüğü Libya’da 2015 sonunda BM’nin desteğiyle, Sarraj liderliğinde Ulusal Mutabakat Hükümeti oluşturulmuştu. Bu hükümet Trablus’ta göreve Mart 2016’da başlamıştı.

Kaddafi döneminin etkili komutanlarından olan Hafter’in kontrolündeki güçlerin merkeziyse Tobruk’ta bulunuyor.

Rusya Dışişleri: Libyalılar dışarıdan müdahale olmadan kendi aralarında anlaşmalı

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov Libya’da tırmanan gerilime ilişkin olarak, ülkedeki siyasi güçlerin dışarıdan herhangi bir dayatma olmadan kendi aralarında bir anlaşmaya varıp geleceklerini kendilerinin belirlemesi gerektiğini söyledi.

Mısırlı mevkidaşı Samih Şükri ile görüşmelerinin ardından başkent Kahire’de bir basın toplantısı düzenleyen Rus Dışişleri Bakanı Lavrov’a kontrolündeki güçlere Libya’daki ulusal birlik hükümetinin merkezi olan başkent Trablus’u ele geçirme emri veren general Halife Hafter’i destekleyip desteklemedikleri soruldu.

 ‘Libya’daki tüm siyasi güçleri destekliyoruz’

Lavrov soruya “Tüm Libyalı siyasi güçleri destekliyoruz ki, onlar kendi aralarında bir anlaşmaya varabilsin ve kimse onlara herhangi bir şey dayatmasın” şeklinde yanıt verdi.

‘Bir tarafa diğerinden farklı bir sinyal göndermiyoruz’

Rus Bakan şöyle devam etti: “Libya’daki tüm siyasi güçlerle temas halindeyiz, hepsine aynı sinyalleri gönderiyoruz. Söylediklerinin aksine, bahislerimizi hiçbir zaman belli bir taraf üzerine oynamadık. Şu anki durumda bu şekilde davranılması gerektiğine inanıyorum.

‘Her kimin etkisi varsa gerilimin tırmanmasına izin vermemeli’

Halife Hafter’in liderliğinde olan ve Trablus’a ilerleyen Libya Ulusal Ordusu’na karşı hava güçlerini devreye sokmayı planlayan oluşumlar olduğu haberlerinin kendilerini endişelendirdiğini de ekleyen Lavrov, “Bu oluşumlar üzerinde her kimin etkisi varsa gerilimin bu şekilde tırmanmasına izin vermemeli ve herkes Libyalı taraflara, askeri eylemleri bırakıp görüşme masasına oturma çağrısında bulunmalı” ifadelerini kullandı.