Gebze Cezaevi önünde nöbete başlayan ailelere polis saldırısı

Gebze M Tipi Kapalı Cezaevi’’nde açlık grevinde olan tutsakların aileleri hapishane kapısının önünde oturma eylemi nöbeti başlatmıştı. Aileler polisin saldırısı sonrası gözaltına alındı.

Mezopotamya Haber Ajansı’nda yer alan habere göre; PKK Lideri Abdullah Öcalan üzerindeki tecridin kaldırılması talebiyle süresiz dönüşümsüz açlık grevine giren tutuklulara destek veren aileleri, Gebze M Tipi Kadın Kapalı Cezaevi önünde nöbetleşe oturma eylemi başlattı. Açlık grevinde olan yakınlarıyla açık görüşte görüştükten sonra cezaevi önünde bir araya gelen aileler, oturma eylemi başlattı.

Açlık grevleri sonuçlana kadar eylemlerini sürdüreceklerini belirten aileler, “Çocuklarımızın ölmesine seyirci kalamayız. Yetkililer artık sessiz kalmasınlar” dedi.

Hapishane önünde polisin kendilerine müdahale etmesinin ardından aileler, hapishanenin karşısına geçerek burada oturma eylemlerine devam etti. Aileleri ablukaya alan polis, bir süre bekledikten sonra tutsak yakınlarının tamamını gözaltına aldı.

Tecrite karşı açlık grevlerinin sürdüğü Gebze Cezaevi’nde, 23 Mart 2019’da Ayten Beçet isimli tutsak, tecriti protesto için yaşamına son vermişti.