Evvel Temmuz festivalinde polis saldırdı: 7 gözaltı

Antakya’nın Samandağ ilçesinde düzenlenen Geleneksel Evvel Temmuz Festivali’nde polis saldırısı sonucu Festival Komitesi üyelerinin de olduğu 7 kişi gözaltına alındı.

Antakya’nın Samandağ ilçesinde 20’ncisi düzenlenen Geleneksel Evvel Temmuz Festivaline polis saldırısı gerçekleşti. Saldırı sırasında aralarında festival komitesi üyelerinin de bulunduğu 7 kişi gözaltına alındı.

Gözaltıların, geçtiğimiz günlerde Samandağ Kaymakamlığı tarafından yasaklanan Grup Yorum’un alana girişi sırasında, polisin Grup Yorum’u engellemeye çalışması sonucunda gerçekleştiği bildirildi. Bu sırada polisin müdahalesini engellemeye çalışan 7 kişi gözaltına alındı.

Grup Yorum’un 16 Temmuz tarihinde gerçekleştirmek için yaptığı başvuru, Hatay Valiliği tarafından provakatif eylem ve olayların meydana gelebileceği gerekçesi ile yasaklanmıştı. HDP Adana Milletvekili Tülay Hatimoğulları dün Mecliste söz alarak, Grup Yorum konserinin yasaklanmasını eleştirmiş ve Hatay Valiliğince kararın yeniden gözden geçirilmesini istemişti.