Erdoğan İstanbul’da konuştu: Olayın mahkeme süreci var.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, İstanbul’da sürece dair konuştu. Açıklamalardan satırbaşları şöyle:

YSK bu sürecin adeta patronudur. Nihai karar oradan çıkacaktır. Bazen bakıyorum sağolsun ağzı olan konuşuyor. Ben tabi damdan düşerek geldim. İstanbul’da tercihli oyla seçim yapıldığı zamanda ben İstanbul’un ilçe ve il seçim kurumlarında milletvekili seçilmiştim.

O zaman milletvekilliği geri alındı. Onda da bir hayır varmış. Sonra İstanbul’a büyük şehir belediye başkanı oldum.

Şu anda ilçe seçim kurulunda yapılanlar yapılıyor. Partiler en doğal hakkı olan itiraz sürecini çalıştırıyor. Olmazsa bir üstü il seçim kurulu. Buna göre müracaat yapılıyor. Oradan da netice alır veya almaz. Çünkü her partinin de bir süreci var. Bazı yerlerde onlarca arkadaşı çalıştırıyoruz parti teşkilatımızda.

Gelen netice de çok önemli. Ama ilde de alınan neticeler bizim yaptığımız çalışmalarla örtüşmüyorsa nihai merci YSK’dır. Ondan sonra da YSK’ya müracaat etme hakkımız var. Bu bir hakkın gaspı değildir.

Şimdi artık huzur buldum dedirtmek için parti çalışmasını sürdürecektir

Seçmenimizin, “şimdi artık huzur buldum” demeleri için çalışmaları sürdürüyoruz.

Şu anda da birçok ilde yapılan budur. Örneğin benim elimde şu var, tabi mufhalefet bazı şeyler söylüyor:

Türkiye genelinde 30 büyük şehrin 15 tanesini aldık. MHP 1 tanesini aldı. Bunun yanında Cumhur İttifakı ise geri kalan 14 taneyi aldı

Cumhur ittifakı olarak bizim aldığımız oy son gelişmelerle %53,3 tür. Karşımızdaki mekanizmanın oy noktasındaki durumu %47 bile değil. Bunu bütün milletimin bilmesi lazım.

Şu anda onları alakadar etmediği halde bunu Amerika’nın da Avrupa’nın da bilmesi lazım. Haddinizi bilin yav. hatta Amerika’da bir değil iki değil üç değil bir çok örnek var. Onların hiçbiri bunu görmüyor ve içişlerine müdahale gibi bir yola tenezzül ediliyor. Herkes haddini bilecek.

Türkiye’de bir demokrasi dersi tüm dünyaya verilmiştir. Biz 51 ilin 24 tanesini almışız, 10 tanesini MHP almış, ne yaptı 34. İlçelere bakıyoruz 911 içenin 511’ini biz almışız, 135 tanesin MHP almış toplam ilçe belediyelerinin cumhur ittifakı %70’ini almıştır

Bunların bir ders alması lazım. Hala ders çıkarmıyorlar

Nal topluyor diğerleri. Yani millet Cumhur İttifakına gönlünü vermiştir. Bütüne baktığımızda tüm bu belediyelerde 754 belediyeyi AK Parti olarak biz aldık.

Sayımlar devam ediyor. İstanbul’un 39 ilçe belediyesi var. Bunun 25 tanesini İstanbul’da AK Parti aldı. Biri MHP’dir, 24 AKP.

Büyükşehir meclisine gelelim; şu haliyle değerlendirme yapıyorum. Şu anda meclisinin kahir ekseriyeti AK Parti, Cumhur İttifakıdır. Son şeylerde 40-50 tane falan muhaliflerden fazla meclis üyesine sahiptir.

Ankara’da durum daha da farklı. 107 bize ait, 39 şu anda artık dörtlü mekanizmaya ait olan var. Bu gerçeği görmeden değerlendirme yapıyoruz.

Bu çalışmayı yaparken alınacak kararlar, menkul gayrimenkul bütçe bunlar nerden geçecek meclisten geçecek. Komisyonlar kurulacak, ben başkanım istediğim gibi yapabilirim diyebilecek misin? Bilmeden konuşmayın ve burada her şeyden önce bir belediye başkanının belediye meclisinde çoğunluğu yoksa komisyonları istediği gibi oluşturamaz bütçeyi istediği gibi çıkaramaz. Bu denetleme mekanizması herhangi bir yanlışında yol vermez.

Ben bu ülkenin cumhurbaşkanıyım. Ama anayasanın tanıdığı başka imkân var, AK parti genel başkanıyım. İki görevi de yerine getirmek zorundayım.