Doğalgaz boru hattı için Istranca ormanları yok ediliyor

Türk Akımı Projesi’nin Kıyıköy Selvez Koyu’na ve Istranca Ormanlarına verdiği zarar uydudan görüntülendi.

Rus doğal gazını Karadeniz’in altından Türkiye’ye ve Avrupa ülkelerine ulaştıracak Türk Akımı Projesi’nin, Istranca Ormanlarında yarattığı tahribat uydudan fotoğraflandı.

Kuzey Ormanları Savunmasının sosyal medya hesaplarından paylaştığı fotoğraflarda Türk Akım Projesi kapsamında Kıyıköy Belde merkezinden daha büyük bir ormanlık alanın katledildiği görülüyor.

Türk Akımı Projesi ile Istranca Ormanlarına zulüm edildiğini dile getiren Kuzey Ormanları Savunması, yaptığı açıklamada şu ifadeleri kullandı:

“Istrancaların eşsiz güzellikteki Kıyıköy’üne yaptıkları zulme bakın. Rusya Avrupa’ya doğalgaz satsın diye Trakya’nın nefesi yüzbinlerce ağacı katlettiler, ormanı 30 km boyunca 50 metre genişlikte tıraşlayıp tellerle ikiye bölüyorlar.
Rusya başka hangi ülkenin ormanlarından bu şekilde bir boru hattı geçirebilirdi?
Tek kuruş kamulaştırma bedeli ödememek ve kesilecek 1,5 milyon ağacı ‘ekonomiye kazandırmak’ için Trakya’nın yaşam kaynağı eşsiz Kuzey Ormanları ekosistemi bir kez daha hançerlendi.”

Kuzey Ormanları Savunması@kuzeyormanlari

‘nın yaşam kaynağı ‘nı paramparça edecek doğalgaz hattı projesine karşı, KOS ve bölge halkı pek çok eylem yapmış, defalarca iptalini istemişti.

Ama İktidar halkını dinlemek yerine Putin’i dinledi. Bir dalına kıyılmayacak ormanı Rus boru hattına kurban etti.

Resmi Twitter'da görüntüleResmi Twitter'da görüntüleResmi Twitter'da görüntüleResmi Twitter'da görüntüle

Kuzey Ormanları Savunması@kuzeyormanlari

‘nın Istrancalar cennetine de bunu reva gördüler. Sayısız canlının yuvası, Trakya’nın suyu nefesini Rusya’nın doğalgaz borusuna kurban ettiler.

Bu video da Hürriyet’in yayından “kaldırdığı” habere ait. Buyrun kurtarabildiğimiz kısmını izleyin, paylaşın lütfen. pic.twitter.com/NjRQB8bg7G