CNN Türk’ün yayın politikası ABD basınında: Erdoğan sempatizanları

Bloomberg: CNN’den şikayetçi olan sadece Donald Trump değil.

Demirören Medya Grubu tarafından satın alınmasının ardından Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan yanlısı yayın yapmakla eleştirilen CNN Türk’ün yayın politikası, Amerika Birleşik Devletleri (ABD) basınında da gündeme geldi. Bloomberg’de yayımlanan bir makalede “CNN’in yayın politikasına itirazı olan sadece Donald Trump değil. CNN’in Türkiye bayisi CNN Türk’ün Erdoğan sempatizanı yayınları da tepki çekiyor” dendi.

Makalede, Cumhuriyet Halk Partisi’nin (CHP) organizasyonuyla CNN’in Atlanta’daki merkezi ve Beyaz Saray’ın önünde “CNN Türk’ün Erdoğan’ın sözcüsü gibi yayın yaptığını ve muhalefet partileri hakkında kasıtlı olarak gerçek dışı propaganda yaptığı” gerekçesiyle protestolar düzenlendiği bilgisine yer verildi.

‘CNN isim haklarını alana kadar çabamız sürecek’

Bloomberg, CHP’nin ABD temsilcisi Yurter Özcan’ın “CNN Türk, çok açık bir şekilde sahte haberler yayarak, muhalefeti baltalıyor ve Erdoğan’ı destekliyor ki bunun gazetecilikle ilgisi yok” ifadelerine yer verdi. Özcan’ın “CNN, isim haklarını CNN Türk’ten alana kadar çabalarımız sürecek” sözleri de Bloomberg’in makalesinde yer aldı.

‘CNN eğitim için ekip gönderebilir’

Buna göre Özcan, CNN yönetimi mart ayında CNN Türk’le ilgili soruşturma yapıldığını ve televizyon çalışanlarını düzgün gazetecilik uygulamaları konusunda ders vermek için Türkiye’ye bir ekip gönderilebileceğini söyledi.