CHP: Mazbatası verilen ve göreve başlanan Büyükçekmece’de sayım yeniden başlatıldı

Büyükçekmece’de yüzde 50,34’le seçimi kazanan CHP’li Hasan Akgün’ün mazbatasını almasına rağmen sayım yeniden başlatıldı. CHP Genel Başkan Yardımcısı Muharrem Erkek, halkın iradesine saygı gösterilmesi çağrısında bulundu.

İstanbul’da büyükşehir için geçersiz oyların sayım işlemi sürerken, Büyükçekmece’de de yeniden sayım başlatıldı.

CHP Genel Başkan Yardımcısı Muharrem Erkek, bugün saat 13.30’da Seçim Koordinasyon Merkezi’nde düzenlediği basın toplantısıyla, İstanbul’daki son durum hakkında bilgi verdi. Erkek, İstanbul Büyükşehir’de Ekrem İmamoğlu ile Binali Yıldırım arasındaki oy farkının 17 bin 110 olduğunu söyledi.

‘Vahim bir tablo söz konusu’

Muharrem Erkek, ayrıca Büyükçekmece’de de oyların yeniden sayılmaya başlandığını duyurdu. Daha önce demokrasi tarihinde olmayan olayların yaşandığını vurgulayan Erkek “Vahim bir tablo söz konusu. Büyükçekmece’de belediye başkan adayımız Hasan Akgün 4 bin oy farkla kazandı ve mazbatasını aldı. Şimdi Büyükçekmece seçmenler üzerinde baskı yapılıyor. Seçmenlerin evlerine gidilip fotoğrafları çekiliyor. Sayın Hasan Akgün mazbatasını 3 Nisan günü almasına rağmen 1 saat önce sayım tekrar başladı. Ama buradan İçişleri ve Adalet Bakanları’nı uyarıyoruz. Milli iradeyi masada gasp etmek istiyorlarsa beyhude bir çabadır” dedi.

CHP Genel Başkan Yardımcısı, Ekrem İmamoğlu’na “Siz hangi hakla kendinizi Büyükşehir belediye başkanı olarak ifade ediyorsunuz?” sorusunun da yöneltildiğini belirterek, şu açıklamayı yaptı: “Hangi hakla? Tabi ki kanundan doğan hakla ve milli iradeyle. Son olarak çağrımız lütfen herkes demokrat olsun. Ekrem İmamoğlu’nun dediği gibi 16 milyon kazandı. Sayın Binali Yıldırım’da Ekrem İmamoğlu’nu tebrik etsin çünkü o da kazandı.”