Ayvalık Yerel İnisiyatif mahalle meclisleri ile planlama toplantısı yaptı

Ayvalık Yerel İnisiyatif çalışmaları devam ediyor. Yapılan toplantıda kuruluşundan bu yana gerçekleştirilen etkinlik ve mahalle meclisleri çalışmaları hakkında bilgilendirme yapılırken, önümüzdeki sürece dair de planlamalar konuşuldu.

Ayvalık Demokrasi Platformu tarafından düzenlenen “Nasıl bir yerel yönetim istiyoruz ve bunu nasıl örgütleriz” başlıkla forumda kararı alınan mahalle meclislerinin oluşturulması için Ayvalık Yerel İnisiyati’in 15 Ocak’ta kurulması ardından yürütülen çalışmalar devam ediyor.

10 Nisan’da yapılan “Süreç değerlendirme ve planlama” toplantısı mahalle meclisleri ve meclis girişimlerinin yanı sıra, yeni dönem Ayvalık Belediye Başkanlığı’na seçilen Mesut Ergin ve yerel inisiyatif çalışmaları hakkında bilgi almak isteyen Ayvalıklılar da katıldı.

Toplantı yapılan faaliyet sunumu ile başladı.

“Yaşadığımız yerde inisiyatif alalım”

Açılışta yapılan konuşmada yerel seçimlerin geride kaldığı, Ayvalık’ta yaşayan herkesin kenti için sorumluluk alması gerektiği belirtilerek Ayvalık Yerel İnisiyatifi’nin halka hizmetle görevlendirilmiş kurumlara yol gösterici olmanın yanı sıra dayanışmanın geliştirilmesinin amaçları olduğu ifade edildi. Toplantıya katılanlarla mahalle meclislerine neden ihtiyaç duyulduğu ve yerel inisiyatifin hangi alanlarda çalışmalar yürütebileceğine dair fikirler paylaşıldı.

Kent Sözleşmesi için Mahalle Anketleri Yapılacak

Ayvalık ve mahallelerdeki sorunları tespit etmeye yönelik başlatılacak Kent Sözleşmesi Mahalle Anketi çalışması hakkında bilginin verildiği toplantıda, her mahallede gönüllüler tarafından yüz yüze yapılacak olan sonuçlarının hem Ayvalık Yerel İnisiyatif için hem de halka hizmetle görevli kurumlar için yol gösterici olabileceği vurgulandı.

Mahalle meclislerinin mahallelerde bir araya gelecek ve etkinlikler için kullanabileceği mekân ihtiyaçları olduğu bunun için girişimler başlatılması da katılımcıların üzerinde duruğu bir başka konu oldu.

Ayvalık Yerel İnisiyatif’in çalışmalarını kolaylaştırmak üzere oluşturulan koordinasyonun mahallelerden katılımlarla genişletildiği toplantı, mahalle meclisleri ve meclis girişimlerinin kısa zamanda toplantılarını gerçekleştirerek başta Kent Sözleşmesi Anketini hayata geçirmek ve mahallelerin özgün sorunlarına dair atılacak adımları planlamak için bir araya gelmek üzere toplantı sona erdi.