Anonymous: Assange’ın intikamını alacağız

Hacker grubu Anonymous, WikiLeaks sitesinin kurucusu Julian Assange’ın tutuklanmasında rol alan herkesi ‘halk düşmanı’ ilan etti. Hackerlar, CIA ve ABD Başkanı’ndan operasyon yapan polis memurlarına, “Anonymous’un buna göre hareket etmesinin zamanı geldi” diye seslendi.

Amerikalı diplomatların gizli yazışmalarını yayımlayan WikiLeaks sitesinin kurucusu Julian Assange’ın Ekvador’un Londra Büyükelçiliği’ne İngiliz polisi tarafından düzenlenen baskın sonucu tutuklanması ve Amerikan yargısının iade talebi sonrasında, siber korsan grubu Anonymous’dan meydan okuma geldi. Anonymous, Assange’ı ‘esir alanlara’ “Serbest bırakın yoksa bedelini ödersiniz” diye seslendi.

Anonymous’un yayımladığı uzun açıklamada, Ekvador’un Assange’ın siyasi sığınma hakkını yedi yıldan sonra iptal etmesi ve elçiliğe İngiliz polisini çağırmasının uluslararası hululun ihlali olduğu vurgulandı ve şu ifadeler kullanıldı: “İfşaatçıları susturmaya çalışan İngiliz hükümeti ile tüm dünyadaki işbirlikçilerine mesajımızdır. Assange’ın tutuklanması ve WikiLeaks ile diğer ifşaatçılara yönelik büyük kovuşturma, bu hükümetlerin gizliliklerini korumak için her yola başvuracaklarını net biçimde göstermektedir.”