Ankara Gar Katliamı’nda kızını kaybeden Hatice Çevik, HDP’den eş başkan seçildi

Ankara 10 Ekim Gar Katliamı’nda kızını kaybeden Hatice Çevik, 33 gencin katledildiği Suruç’tan belediye eş başkanı seçildi.

10 Ekim 2015’te Ankara’daki IŞİD saldırısını kızı ile eşinin kardeşini kaybeden Hatice Çevik, dün yapılan seçimlerde HDP’den Suruç Belediyesi Eş Başkanı seçildi.

Ankara’da IŞİD’in düzenlediği saldırıda kızı Başak Sidar Çevik ve eşinin kardeşi Nurgül Çevik’i kaybeden Hatice Çevik, 20 Temmuz 2015’te yine IŞİD’in saldırısı sonucu 33 gencin yaşamını yitirdiği Suruç’ta HDP’den belediye eş başkan adayı olmuştu.

Çevik, HDP’nin oyların yüzde 59’unu aldığı Suruç’ta belediye eş başkanı seçildi.

Çevik seçim öncesi Mezopotamya Ajansı’na yaptığı açıklamada, 33 gencin katledildiği Suruç’tan aday olmasının anlamlı olduğunu belirterek, katliamın gerçekleştiği yere yaşamını yitiren 33 kişi için anıt dikmek istediğini söylemişti.

Bir Türk olarak Kürt halkına uygulanan zulme tanıklık ettiğini söyleyen Çevik, “Artık Kürtlere yapılan bu haksızlığa son verilmeli. Sadece Kürt halkı değil, Türkiye’de yaşayan tüm halkların özgür, demokratik, barışçıl bir ortamda, kardeşçe yaşamalarını istiyorum. Artık bu ülkeye barış gelmeli. Bizim çocuklarımız ölüyor. Asker ölüyor, polis ölüyor. Biz barış derken tüm halklar için barış istedik, istiyoruz” demişti.