Aliağa Belediyesinden çıkarılan işçilerin direnişi dördüncü gününde

Aliağa Belediyesindeki işlerinden çıkarılan kadrolu işçilerin direnişi dördüncü gününde sürerken işçilere Petrol-İş Şubesi ve PETKİM işçileri destek ziyaretinde bulundu.

Petrol-İş Aliağa şubesi işçileri ziyaret etti

Eylemlerine Aliağa Cumhuriyet Meydanı’nda kurdukları çadırla devam eden Aliağa Belediyesi işçilerine destek ziyaretleri sürüyor. Önceki gün TÜPRAŞ ile süren TİS görüşmeleri dolayısıyla İstanbul’da olan Petrol-İş Aliağa Şube yönetimi belediyeden çıkarılan işçilere dayanışma ziyaretinde bulundu.

Aliağa Belediyesinden çıkarıldıkları için eylem yapan işçilere dayanışma ziyaretinde bulunan Petrol İş Aliağa Şube yöneticileri, yaşanan işçi kıyımına karşı birlikte mücadele etme sözü verdi. TÜPRAŞ’ta devam eden TİS görüşmelerinde işverenin dayatmalarına karşı eylem yapan Petrol-İş üyesi işçiler, işten çıkarılan belediye işçilerinin mücadelesini desteklediklerini dile getirdi.

Petrol-İş Aliağa Şube Başkanı Ahmet Oktay da yapılanın işçi kıyımı olduğuna dikkat çekerek “Aliağa Belediyesinde yapılan uygulama tam bir emek düşmanlığı, işçi düşmanlığıdır. Aliağa’nın her türlü hizmetlerinde emeği geçen işçilerin tek bir kişinin ağzından çıkan söylemle işten çıkarılmasını asla doğru bulmuyoruz. Bu halk, Aliağa Belediye Başkanı Serkan Acar’a işçileri işten çıkarması için oy vermedi. Aliağa halkının da verdiği yetkiyi sorgulaması lazım. Aliağa Belediye Başkanı Serkan Acar’ın uygulamaları, onun emek düşmanı, emek hırsızı bir anlayışa sahip olduğunu göstermiştir. Bu saatten sonra ‘ben işçinin yanındayım’ diye bir söylemde, eylemde bulunmasın. Aliağa’nın bu anlayıştan bir an evvel kurtulması lazım. Biz Petrol-İş sendikası olarak işten çıkarılan belediye işçileriyle birlikteyiz, yan yana Aliağa’da sendikal örgütlülüğe, işçilere karşı yapılan saldırılara karşı mücadele edeceğiz” dedi.

PETKİM işçilerinden ziyaret

PETKİM işçileri de işten atılan Aliağa Belediyesi işçilerine dayanışma ziyaretinde bulundu.

Ziyarette konuşan işçiler, “Özellikle Aliağa gibi bir emek kentinde bu gibi davranışlara maruz kalmaktan üzüntü duyuyoruz. Aliağa Belediye Başkanı’nın size bu muameleyi yapmasını kınıyoruz. Bu haklı mücadelenizde sonuna kadar yanınızdayız” dedi.

Evrensel’e konuşan PETKİM İşyeri Temsilcisi Ebru Er de “Emek ve ekmek, bizim için en önemli değerler. Bu kadar insanın haksız yere, ekonomik krizin bu kadar yoğunlaştığı bir dönemde zor durumda bırakılmaları hiçbirimizin vicdanının kabul ettiği bir şey değil. Belediye Başkanı, seçim döneminde emekçinin yanında diye lanse edildi. Ne kadar emekçinin yanında olduğunu gösterdi. Bu yapılanları doğru bulmuyoruz, bu insanların tekrar işlerine dönmesi gerektiğine inanıyoruz. Bu insanlar Serkan Acar burada yokken bile burada çalışıp Aliağa’ya hizmet veren insanlar. Akşam da 15-16 Haziran’ın yıl dönümünde yapılacak mitinge katılacağız” dedi.