AKP seçim sonuçlarını tanımamak için uğraşıyor… Twitter hesabı: Seçim Hileleri

© AA /

AK Parti, seçim sonuçlarını tanımamak için her yolu deniyor. Belediyelerin devri sonrası, ortaya çıkacak yolsuzlukların yaratacağı etkiden korkarken, büyük bir rant kapısının kaybedilmesine tahammül edilemiyor. Bunun için sosyal medyada kampanyalar organize ediliyor. Son olarak, Twitter’da ‘Seçim Hileleri’ başlığıyla açılan bir hesapta paylaşılan görsellerde AK Parti’nin ‘oylarının çalındığı’ iddia ediliyor.

31 Mart’ta düzenlenen seçimlerin ardından, seçim sonuçlarına ilişkin tartışmalar devam ediyor.

İstanbul özelinde yürüyen tartışmalarda, seçim gecesi Anadolu Ajansı’nın (AA) uzun süre boyunca veri açıklamaması tepki çekmişti.

Millet İttifakı adayı Ekrem İmamoğlu, seçim gecesi birkaç defa canlı yayına çıkarak bu duruma tepki gösterirken, Cumhur İttifakı adayı Binali Yıldırım da önce seçimlerin kazananının kendisi olduğu yönünde bir açıklama yapmış, daha sonra yaptığı açıklamada ise “Açıklamayı partimizden gelen veriler ışığında yaptık” ifadelerini kullanmıştı.

Yerel seçimlerde İstanbul sonuçları için AK Parti cephesinden çeşitli ‘geçersiz oy’ açıklamaları ve itiraz edileceği yönünde açıklamalar yapılırken, Anadolu Ajansı (AA) daha sonra yayınladığı verilerde İstanbul’un kazananının Ekrem İmamoğlu olduğunu söylemişti.
Yüksek Seçim Kurulu (YSK) Başkanı Sadi Güven de, itiraz olmayan yerlerde kazanan adaylara mazbatalarının teslim edileceği açıklamasında bulundu.

Sonuçlara itiraz

Henüz resmi bir adım atılmamış olsa da, AK Parti cephesinden yapılan açıklamalar, seçim sonuçlarına itiraz edileceği yönünde.

AK Parti İstanbul İl Başkanı Bayram Şenocak, dün yaptığı açıklamada İstanbul’da seçimi kendilerinin kazandığını söyledi. Şenocak, “Bizim elimizdeki verilere göre İstanbul’da sonuç, AK Parti ve Sayın Binali Yıldırım’dır” dedi.
İstanbul’un seçim sonuçlarına ilişkin tartışmalar sürerken, yeni açılan bir Twitter hesabı da İstanbul’da ‘AK Parti’nin oylarını çalındığı’ iddialarına odaklanmış durumda.
Paylaşımların Türkçe ve İngilizce yapıldığı ‘Seçim Hileleri’ isimli Twitter hesabında, söz konusu iddialara ilişkin çeşitli görseller paylaşılıyor.

Hilal Kaplan: “Takip ediniz”

Söz konusu Twitter hesabının kim veya kimler tarafından kurulduğuna ilişkin herhangi bir açıklama yapılmazken, Sabah gazetesi yazarı Hilal Kaplan kişisel Twitter hesabından yaptığı paylaşımda, takKaplan, dün yaptığı paylaşımda da YSK’nın oyların yeniden sayımına ilişkin karar aldığını iddia etmiş, daha sonra yaptığı bir diğer paylaşımda ise “Düzeltme! YSK’nın oyları yeniden sayımı söz konusu değil. YSK, yapılan itirazların sonuçlarını sisteme giriyor” ifadelerini kullanarak iddiasına ilişkin paylaştığı Tweet’i silmişti. Takipçilerinden ‘Seçim Hileleri’ hesabını takip etmeleri çağrısında bulundu.