AKP Genel Sekreteri Şahin: Ankara’da 25 ilçenin 25’inde sonuçlara itiraz edeceğiz

AKP Genel Sekreteri Fatih Şahin, Ankara’da 25 ilçenin 25’inde sonuçlara itiraz edeceklerini açıkladı.

AKP Genel Sekreteri Fatih Şahin, her seçimde sayısız usulsüzlüklere ve hak gasplarına imza atmalarına rağmen, sonuçların kendi lehlerine çıkmadığı durumlarda “usulsüzlük” tespit etmekteki becerilerini tescilleyen bir açıklama yaptı.

Açıklaması boyunca hiçbir somut örnek vermeden birçok kez “çarpıcı bulgular, tespitler”, “maddi gerçekliklerle bağdaşmayan sonuçlar” vurguları yapan Şahin, özellikle birleştirme tutanaklarına vurgu yaparak Ankara’da 25 ilçenin 25’inde de İlçe Seçim Kurulu’na itiraz edeceklerini söyledi.

Bu itirazlarla Ankara’da büyük mesafe kaydedeceklerine inandıklarını söyleyen Şahin, ilçelerde sonuç değişmese de büyükşehirde farkın büyük ölçüde azalacağını düşündüklerini belirtti.

“En son kararı yargının vereceği, Türkiye’nin bir hukuk devleti olduğu” vurgusu yapmayı ihmal etmeyen Şahin, gazetecilerin “Bahsettiğiniz çarpıcı bulgulara örnek vermeniz mümkün mü?” sorusu üzerine, “Örneğin A Partisi ile B Partisi’nin oyları yer değiştirmiş”, “Muhtarlık seçimlerinden kaynaklı bir karışıklığın olduğu söz konusu” şeklinde cevap verdi ve önemli derecede geçersiz oyun da olduğunu tekrarladı.

“Ankaralı seçmenin iradesinin başkalaştırılarak yansıtıldığını düşünüyoruz” diyen Şahin, İstanbul’da da buna benzer durumların olduğuna dair tespitleri olduğunu söyledi. İstanbul’da İmamoğlu’nun öne geçmesine ilişkin sorular üzerine İstanbul’u yeterince takip edemediğini söyledi.

Şahin “muhtarlık seçimlerinden kaynaklı karışıklık” ile kastettiğinin ne olduğunu açıklamazken, büyükşehirlerde sandıklarda en fazla görevlisi bulunan partinin aleyhine bir kaydırmanın nasıl mümkün olabileceği sorusu da aydınlatılmayı bekliyor.