ABD’den yerel seçim açıklaması: “Meşru sonuçlar kabul edilmeli”

ABD Dışişleri Sözcüsü Palladino, Türkiye yerel seçimleriyle ilgili “Özgür ve adil seçimler demokrasinin önemli bir parçasıdır. Buna meşru sonuçların kabul edilmesi de dahil” diye konuştu.

ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Robert Palladino, haftalık olağan basın toplantısında Türkiye’deki yerel seçimlere ilişkin değerlendirmede bulundu.

Palladino, seçim sonuçlarına itirazlarla ilgili haberleri gördüklerini söyledikten sonra “Özgür ve adil seçimler demokrasinin önemli bir parçasıdır. Türkiye’den de aynı şeyi bekliyoruz. Buna meşru sonuçların kabul edilmesi de dahil” dedi.

AKP’den yanıt

Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanı Fahrettin Altun, Twitter yaptığı paylaşımla ABD’nin açıklamasına yanıt verdi. Altun açıklamasında şu ifadeleri kullandı:

Pazar günü yapılan seçim, düzen ve huzur içinde tamamlanmıştır. Seçimler demokrasimizin belkemiğidir. Milletimiz 70 yıldır iradesini sandık vasıtasıyla ortaya koymuştur. Seçimlerin hür ve adil olması, tüm makamların sorumluluğudur. Oyların kanunlarımıza uygun olarak sayılması aynı ölçüde önemlidir. Birçok siyasi partinin usul hataları ve başka usulsüzlükleri gerekçe göstererek yaptıkları itirazları yakından takip ediyoruz. Seçimlerden sorumlu makamların tüm uzlaşmazlıkları hızlı, şeffaf ve kesin olarak çözüme kavuşturacağına inancımız tamdır. Yabancı devletler dahil olmak üzere tüm tarafları yasal sürece saygı göstermeye ve Türkiye’nin iç işlerine karışma olarak anlaşılabilecek her türlü adımdan kaçınmaya çağırıyoruz.