ABD’de Yahudi öğrencilerden Filistin işgalini protesto için yol kapatma eylemi

ABD’de 200den fazla Yahudi öğrenci, 1999dan bu yana ABDdeki Yahudi diasporasına İsrail gezileri düzenleyen, yöneticileri Trump’ın en büyük fonlayıcılarından ve kurucusunun İsrail hükümeti olan Birthright’ı, Filistin işgalini örtbas ettiği için yol kapatma eylemiyle protesto etti.

Ülkenin dört bir yanından gelen Yahudi öğrenciler, yürüttükleri “IfNotNow” kampanyasıyla Birthright’ın sadece bedava geziler düzenleyen bir kuruluş olmadığına dikkat çekiyor. Daha önce bu gezilere katılan öğrenciler, gezi sırasında Filistin işgali hakkında sorular sordukları için dönüş biletlerini kendileri almak zorunda kalmıştı.

5 Nisan’da Birthright yönetim binası önünde yol kapatma eylemi yapan 200’ü aşkın Yahudi öğrenci, Birthright’ın işgal yanlısı tutumunu protesto etti ve 2019 yılında İsrail’e gidip, Filistin işgalinden bahsetmemeyi ABD’nin siyahilere yönelik katliam ve köleleştirme tarihinden bahsetmemekle eş değer olduğunu belirtti.

2 saat süren yol kapatma eylemi sırasında 15 öğrenci tutuklandı. IfNotNow hareketi tutuklanan öğrencilerin derhal salıverilmesini talep etti.