ABD ve İran’dan karşılıklı açıklamalar: Devrim Muhafızları Ordusu ve ABD Merkez Kuvvetleri Komutanlığı, “terör örgütü”!

İran Devrim Muhafızlarını ‘yabancı terör örgütü’ olarak tanımladıklarını duyuran ABD Başkanı Donald Trump, Devrim Muhafızlarıyla iş yapmanın ve onlara destek sağlamanın risklerini apaçık ortaya koyduklarını söyleyip “Onlarla iş yapıyorsanız terörizme parasal kaynak sağlıyorsunuz demektir” vurgusunu yaptı.

İran’la nükleer anlaşmadan çıkıp yaptırımlara geri dönmesi sonrası kritik bir adım daha atan ABD yönetimi, ilk kez yabancı bir devletin silahlı kuvvetlerini resmen ‘terör örgütü’ olarak yaftaladı. Daha önce Muhafızlarla bağlantılı bazı kişi ve kurumları kara listeye almıştı. Ama bu kararla Irak ve Suriye’de IŞİD ve diğer cihatçı örgütlerin yenilmesinde kritik rol oynayan İran Devrim Muhafızlarını, IŞİD ve Kaide ile aynı kefeye koydu.

Washington’ın zaten yaptırım uyguladığı Devrim Muhafızlarını ‘bölgede terörizmi finanse ve teşvik etmekle’ suçlayan Trump, şu açıklamayı yayımladı:

“ABD Dışişleri Bakanlığı’nın öncülüğünde atılan bu emsalsiz adım, İran’ın terörizmin devlet sponsoru olduğu gerçekliğinin yanısıra Devrim Muhafızlarının buna aktif biçimde katıldığını ve devletin kullandığı bir araç olarak terörizmi finanse ve teşvik ettiğini tanıyor.”

İran’dan misilleme: ABD Merkez Kuvvetleri Komutanlığı (US CENTCOM) ve bağlantılı güçleri ‘terör örgütü’ 

ABD Başkanı Donald Trump’ın İran Devrim Muhafızlarını ‘yabancı terör örgütü’ olarak tanımladıklarını duyurmasının ardından, Tahran’dan ilk misilleme geldi.

İran Milli Güvenlik Yüksek Konseyi, Amerikan ordusunun Ortadoğu’daki faaliyetlerini yöneten ABD Merkez Kuvvetleri Komutanlığını (US CENTCOM) ve bağlantılı güçleri ‘terör örgütü’ ilan etti.

Trump yönetimine ‘terörist hükümet’

CENTCOM’u ‘terör örgütleri’ listesine alan Konsey, ABD yönetimini de ‘terörizmi desteklemekle’ suçlayıp ‘terörist hükümet’ diye niteledi.

Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani’nin öncülüğünde toplanan Konsey, Trump yönetiminin İran Devrim Muhafızlarını ‘yabancı terör örgütü’ olarak resmen tanımlamasını ‘yasadışı ve mantıksız hareket’ diye niteleyip şunları söyledi:

“Bölgesel ve evrensel güvenlik ile barış için tehlikelidir. Ayrıca uluslararası hukuk ile BM kararlarının da ihlalidir. Devrim Muhafızları, bölgedeki müttefikleriyle birlikte IŞİD, Kaide, Nusra ve diğer terör örgütlerine karşı mücadele etmiştir.”

‘Masum insanların hayatlarını mahvettiniz’

Konsey’in açıklamasında, CENTCOM, ‘İran’ın ulusal güvenliğine zarar vermek, ABD’nin saldırgan politikalarını Batı Asya’da ilerletirken İran vatandaşı olan ve olmayan masum insanların hayatlarını mahvetmekle’ suçlandı.

Yemen’de ABD’nin rolüne vurgu

Suudi Arabistan liderliğindeki koalisyonun Mart 2015’ten beri saldırdığı Yemen’de masum insanların öldürülmesine ABD’nin de ‘müdahil olduğunun’ altı çizildi. Washington Riyad’a milyarlarca dolarlık silah satmanın yanı sıra Yemen saldırısında istihbarat ve lojistik desteği de sağlıyor.

‘Sorumluluğu üstlenin’

Açıklamada, ABD ile müttefiklerinin Batı Asya’daki aşırılıkçı ve terörist grupların her zaman savunucusu olduğu dile getirilirken “Washington giriştiği maceraların tehlikeli sonuçlarının sorumluluğunu üstlenmeli” denildi.

İsviçre aracılığıyla diplomatik nota

İran Dışişleri Bakanlığı, Devrim Muhafızlarını ‘terör örgütleri’ listesine dahil ettiği için ABD’ye diplomatik nota da verdi.

CENTCOM’un ‘terör örgütü’ ilan edilmesi önerisini Konsey’e sunmuş olan Dışişleri Bakanı Cevad Zarif, İsviçre’nin Tahran Büyükelçiliği’nin ABD’nin Çıkarlarını Koruma Ofisi’ne nota verdiğini de belirtti.

ABD’nin Devrim Muhafızlarını ‘terörist’ ilan etmesini ‘tehlikeli’ diye niteleyen Zarif, İran’ın buna karşı gerekli adımları atacağını söyledi.