AA çalışanları: ‘Veriler nereden geliyor biz de bilmiyoruz’

31 Mart gecesi seçim verilerinin güncellenmemesi nedeniyle Anadolu Ajansı’na yönelik eleştiriler sürüyor. DW Türkçe’ye konuşan AA çalışanları, kendilerinin de verilerin nereden alındığını bilmediğini söyledi.

31 Mart seçim günü saat 23.30’dan itibaren, yarışın başa baş gittiği İstanbul’da oyların tamamlanmasına yüzde 1.2 kala Anadolu Ajansı veri girişini durdurmuştu. Ajans, bu duruma gerekçe olarak ‘sahadan bilgi gelmemesini‘ göstermişti. Tepkilerin dinmemesinin ardından bir açıklama yapan AA Genel Müdürü Şenol Kazancı, “Oy akışında takılmayı fark edince hizmet aldığımız şirket yetkililerini arayıp uyardım” ifadelerini kullanmış ancak hangi şirket olduğu sorusunu ‘Detaylar önemli değil’ diyerek geçiştirmişti.

DW Türkçe’nin AA’daki eski ve mevcut çalışanlardan edindiği bilgiye göre, seçim sonuçlarını aktarmada şu anda tekel durumunda olan AA’nın verilerini nereden aldığı bizzat çalışanlar tarafından da tam olarak bilinmiyor.

Çalışanların büyük çoğunluğunun seçim verilerinin aktarılması için kurulan teknik sisteme giriş izni olmazken, bu gruba çoğu birim müdürünün de dâhil olduğu, verilerin sadece seçilmiş belirli kişiler üzerinden işlendiği belirtiliyor.

Adının açıklanmasını istemeyen bir AA çalışanı da verilerin nereden geldiğini kimsenin bilmediğini söyleyerek şunları kaydetti: “Bunu biz de kendi aramızda sorguluyoruz. Doğrudan teknik servis hallediyor ve eskiden bundan sorumlu olan haber masaları sadece yorum ya da değerlendirme yazıyor.”

Anadolu Ajansı seçimin ertesi günü sabaha kadar veri girişini durdurmuş, YSK’nın resmi olmayan seçim sonuçlarını ilan etmesinin ardından kalan sandıkları da duyurmuştu.